Gatime Peshk
Shkruaj një koment

Midhje të skuqura

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 4 Persona

Midhje të skuqura janë vërtet të shijshme. Interesante në formën e tyre karakteristike, ku mishi i tyre ndodhet brenda një guaske me dy kapakë. Këto produkte kanë vlera të mëdha ushqimore dhe sidomos në zhvillimin normal të trurit.


Përbërësit për Midhje të skuqura


 • 1.5 kg midhje

 • 150 ml verë e bardhë

 • 2 kokrra domate

 • 4 thelpinj hudhër

 • 1 spec jeshil

 • vaj ulliri

 • majdanoz

 • spec djegës

 • kripë

 • piper

 • kaperi


Përgatitja

Si fillim pastrojmë dhe grijmë imët hurdhat, specin jeshil kurse domatet i presim ne kubik të vegjël. Një tigan të bollshëm e vendosim në zjarre të lartë. Hedhim vajin e ullirit. Shtojmë specat dhe hudhrën. I gatuajmë pak çaste. Shtojmë specin djegës dhe domatet. I lemë 4 minuta, derisa të jenë zbutur dhe lëngu i tyre pothuajse të jetë avulluar.

Shtojmë midhjet e lara dhe te pastruara në tigan. Midhjet duhet të jenë të freskëta dhe eliminojmë ato që janë gjysmë hapur. Në momentin qe midhjet hapen, hedhim verën e bardhë. Hedhim pak fare kripë pasi midhjet lëshojnë ujin e tyre. Sipas dëshirës shtojmë dhe një dorë kaperi dhe pak piper. Në fund hedhim majdanozin e grirë imët.

Midhjet e skuqura i lënë për pak çaste në zjarr të mbuluara me kapak derisa të gjitha midhjet të jenë hapur.

Thekim disa feta buke dhe shërbejmë midhjet në një pjatë të thellë se bashku me pak nga lëngu i tyre. Vendosim copat e bukës anash.

Ju bëftë mirë!

Supe me peshk

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente