Filetë merluci me domate

48 Shares
48
0
0
Merluci është një peshk shumë i shijshëm dhe i pasur me shumë vitamina. Këtë peshk mund ta gatuajmë në disa mënyra. Në recetën e sotme kemi sjellë merlucin të gatuar me domate të vogla e ullinj. Një recetë e thjeshtë që mund ta gatuajnë edhe ata që janë në armët e para me gatimin.

Filetë merluci me domate

Përbërësit

 • Përbërësit për 3-4 persona

 • 4 fileta merluci
 • 20-25 domate të vogla
 • 10 kokrra ullinj pa bërthamë
 • pak majdanoz të grirë hollë
 • pak rigon
 • 3-4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1-2 thelpinj hudhre

Përgatitja

 • Nëse përdorim merlucin e ngrirë e jo të freskët duhet ta lemë të shkrijë derisa të jetë gati për gatim.
 • Hedhim vajin e ullirit në një tigan dhe hudhrën. E lemë me zjarr të ulët për disa minuta. Më pas shtojmë merlucin.
 • Lajmë domatet e vogla dhe i ndajmë përgjysmë. Presim dhe ullinjtë përgjysmë.
 • Shtojmë në tigan domatet e prera dhe ullinjtë. Hedhim pak kripë dhe mbulojmë tiganin me kapak. Lemë të piqet përreth 10-15 minuta.
 • Më pas i hedhim sipër pak rigon.
 • Hedhim në pjata merlucin dhe e shërbejmë të spërkatur sipër me majdanoz të grirë.

Notes

Përgatitja

receta-gatimi-peshk-merluc-gatuaj-food-fish-cook-d

Ju bëftë mirë!

receta-gatimi-peshk-merluc-gatuaj-food-fish-cook-a

receta-gatimi-peshk-merluc-gatuaj-food-fish-cook-b

receta-gatimi-peshk-merluc-gatuaj-food-fish-cook-c

48 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Peshk në skarë

Si të gatuajmë peshk në skarë në mënyrë të përsosur? Shoqëruar me disa perime mund të kthehet mënyra juaj e preferuar e gatimit të peshkut. Ky lloj gatim është ideal edhe për peshk tone, peshk shpat apo salmon.

Midhje të skuqura

Midhje janë vërtet të shijshme dhe interesante në formë. Mishi i tyre ndodhet brenda një guaske me dy kapakë. Këto produkte kanë vlera të mëdha ushqimore dhe sidomos në zhvillimin normal të trurit.

Stridhe me limon (Ostriche)

Stridhet apo goca e detit janë një nga frutat e detit më të mira, më të shijshme dhe afrozidiake. Në treg gjejmë disa lloj stridhesh, nga ato më e shtrenjta që kanë një guackë të rrumbullakët dhe të shtrirë, te ato më të lirat me guacka ovale dhe konkave.

Karkaleca në zgarë

Karkalecat në zgarë janë një pjatë shumë e thjeshtë, e shijshme dhe e shpejtë. Me këtë recetë, të pjekësh karkalecat është me të vërtetë shumë e thjeshtë dhe rezultati final është fantastik