Arsyet pse duhet të konsumoni peshk

Peshku është një ushqim me shumë vlera ushqyese, duke qenë se është i pasur me proteina, vitamina dhe minerale të cilat janë thelbësore për të pasur një shëndet të mirë.

Peshqit me shumë yndyrë janë një burim i pasur i vitaminave A, D dhe E. Ato janë gjithashtu të pasura me acide yndyrore thelbësore omega-3 të cilat janë thelbësore për zhvillimin e shëndetshëm të trurit, syve dhe nervave tek foshnjat dhe fëmijët. Ato janë gjithashtu të dobishme për shëndetin tuaj të zemrës dhe ka këshilla të reja që sugjerojnë se ngrënia e peshkut zvogëlon rrezikun e kancerit dhe artritit.

Sa peshk duhet të konsumojmë?

Rekomandohen dy porcione peshku në javë, duke përfshirë një pjesë të peshkut me shumë yndyrë.

Receta gatimi me baze peshku

Peshk Salmon në furrë me erëza

Receta e mëposhtme është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe e shëndetshme. Salmoni është një peshk i pasur me omega3 që ndihmon në uljen e kolesterolit. Në këtë recetë e kemi sjellë salmonin të gatuar në furrë me erëza të ndryshme e pak galetë. Kjo pjatë është ideale e shoqëruar me një gotë verë të bardhë të ftohtë.
Lexo recetën e plotë

Peshk Koce me Patate

Kocë në furrë me patate është një pjatë e shijshme, një recetë shumë e lehtë si në përgatitje dhe në të ngrënë.
Lexo recetën e plotë

Peshk në furrë me domate

Peshk në furrë me domate është nga ato gatimet e peshkut gjellë në furrë qe te paktën duhet konsumuar 1 here ne javë. Për përgatitjen e kësaj recete nevojitet një peshk i madh.
Lexo recetën e plotë

7 arsyet pse duhet të hani karota

Variantet e ndryshme të peshkut që mund të konsumoni në dietën tuaj

Peshk i freskët

Plot me aromë dhe i përshtatshëm për t’u përgatitur dhe gatuar.

Peshk i ngrirë

Peshku i ngrirë i ndarë në pjesë ka të njëjtën përmbajtje ushqyese si peshqit e freskët. Peshku shpesh vjen i pjekur, i marinuar dhe më salcë por përpiquni të zgjidhni ato me pak kripë dhe yndyrë.

Peshk i konservuar

Është një produkt thelbësore në kuzhinën tuaj – ideale për të bërë një vakt kur jeni me nxitim. Zgjidhni peshk të konservuar me ujë mineral, shëllirë ose vaj.

Pse duhet të pini ujë me limon me stomakun bosh

Peshk i tymosur

Përpiquni të zgjidhni varietetet me pak kripë.

Shënim: Peshku Ton i konservuar nuk ndikon te peshku me shumë yndyrë, pasi acidet yndyrore shkatërrohen gjatë procesit të konservimit.

Supë me peshk

Supe me peshk është një pjatë shumë e shijshme, me bazë peshq të ndryshëm. Duhet pak kohë e durim në përgatitjen e kësaj pjate, por i gjithë mundimi ia vlen kur shijon këtë supë e cila e trasformon drekën në një sukses të vërtetë.
Lexo recetën e plotë

Shishqebap peshku te marinuar dhe erëza

Një recetë e freskët dhe përshtatshme për stinën e verës. Shishqebap peshku preferohet të piqet në skarë. Sipas dëshirës mund të shtoni edhe disa karkaleca deti. Rezultati dhe shija është mbresëlënëse.
Lexo recetën e plotë
0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Domate të thata nën vaj

Duke qenë se jemi në një periudhë kur piqet domatja, do te shikojmë tekniken si ti ruajmë ato të thata nën vaj. Këto domate mund të hapen në dimër për tu shijuar me një pjatë të ngrohte apo sipër bukës të thekur me pak sallam.