Keshilla Gatimi
Shkruaj një koment

Ujë me limon për tu rikthyer në formë – Detox Water

Përgatitja: 10 min - Sasia: 4 Persona
Me stinën e verës rikthehen edhe recetat për të mirëmbajtur trupin dhe të rikthejmë format e duhura. Detox water aromatizues me mendërz dhe limon do ju ndihmojë të gjeni ekuilibrin e humbur gjatë muajve të dimrit.

Ujë me limon për tu rikthyer në formë - Detox Water

Përbërësit

 • 2 L ujë
 • 1 kastravec
 • 1 limon
 • 1 lime
 • 10 fletë mendërz e freskët
 • xhinxher sipas dëshirës
 • kube akulli

Përgatitja

 • Për të përgatitur ujë detox, si fillim lajmë mirë perimet dhe i presim në feta të holla. Presim limonin dhe lime në gjysmë dhe me ndihmën e një shtrydhëse, nxjerrim lëngun e të dyve. Hedhim lëngun e përftuar në ujë dhe e trazojmë. Më pas shtojmë kastravecin e prerë hollë. Shtojmë më pas edhe gjethet e mendërz. Ujë detox e përgatitur e lëmë gjithë natën në frigorifer.
 • Mund të shtoni edhe disa pjesë xhinxher nëse ju pëlqen shija. Xhinxher ka shume veti të dobishme dhe shpejton organizmin.
 • Ujë me limon detox ndihmon në djegien e yndyrave dhe pastrimin e trupit nga substanca e dëmshme të grumbulluara në trup.
 • Kur ta shërbejmë shtojmë akull dhe një fetë limoni sipër në gotë.

Notes

Përgatitja e ujit Detox

Lexoni gjithashtu lëng portokalli, lëng molle ose lëng i kuq i shëndetshëm.

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente