leng portokalli

Lëng Portokalli i freskët

Lëng portokalli i freskët përveç se është freskuese, ofron një seri vetish pozitive për organizmin. Kjo për faktin se përmban shumë vitamina C, mjaftë ë domosdoshme për trupin tonë. Përmirëson sistemin imun deri te reduktim i shenjave të plakjes, si edhe nga parandalimi i kancerit në pastrimin e trupit nga substancat toksike.

Lëng Portokalli i freskët

Prep Time10 minutes
Total Time10 minutes
Course: Drinks
Cuisine: Global
Keyword: healthy, pije
Sasia: 2 persona
Kalori: 129kcal

Përbërësit

  • 5 kokrra portokalli
  • 1 kokërr limon

Përgatitja

  • Në fakt për të përgatitur lëng portokalli procedura është më se e thjeshtë, por nevojitet një shtrydhëse agrume. Nëse është elektrik akoma më mirë.
  • Ndajmë në mes frutat dhe më pas i kalojmë një e nga një në shtrydhëse. Në lëngun e portokallit, nëse preferojmë shtojmë gjysmë limoni për person.
  • Këshillohet mos të shtohet sheqer ose ëmbëlsues tjetër, pas mund të alternohen vlerat ushqyese.
  • Lëng portokalli këshillohet të konsumohet në çast, herët në mëngjes ose paradite vonë.
  • Lëngu i portokallit ndihmon edhe në qarkullimin e gjakut dhe rregullon tensionin. Këshillohet për personat që kanë kolesterolë të lartë por duhet të bëjnë kujdes ata që vuajnë nga gastriti.
  • Rreth 100 gr portokall kanë deri tek 44 kcal kështu edhe nëse jeni në diet mund ta konsumoni pa problem.

Lexoni gjithashtu recetat për: Krem portokalli, kek me lëng portokalli, reçel portokalli.

Ju beftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like