Krem portokalli

Krem portokalli mund të përdoret për mbushjen e tortave, pse jo, edhe si një ëmbëlsirë pasditeve. Një recetë e thjeshtë për tu përgatitur dhe e freskët.

Krem portokalli

Prep Time15 mins
Cook Time20 mins
Total Time35 mins
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: fruta
Sasia: 2 vazo
Kalori: 200kcal

Përbërësit

  • 400 mL lëng portokalli
  • 130 gram sheqer
  • 50 gram gjalpë
  • 50 gram niseshte

Përgatitja

  • Në një tenxhere hedhim lëngun e portokallit, sheqerin të përzier me niseshte dhe gjalpin.
  • I trazojmë mirë e mirë pastaj e vendosim në zjarr të ngadalshëm duke e trazuar gjithë kohën pa e ndërprerë.
  • Kështu vazhdojmë derisa masa të trashet dhe të ziejë për gati dhjetë minuta.
  • E heqim nga zjarri dhe kremi është gati për tu servirur.
  • Kremi portokallit mund të përdoret për mbushjen dhe dekorimin e tortave. Gjithashtu mund të konservohet ne frigorifer për disa ditë.
  • Fare mirë mund të përzihet edhe me mousse çokollate. Kombinimi i këtyre dy produkteve është fantastik ne shije.

Ju bëftë mirë!

215 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Receta për Komposto kumbulle

Për të përgatitur komposto kumbulle duhet të zgjedhim kumbulla të pjekura dhe të forta ,jo të qullëta. Kjo komposto mund të përdoret në çdo periudhë të vitit dhe nevojiten vetëm tre përbërës, fruta të freskëta, ujë dhe sheqer.

Gliko Kumkuat – Mandarina Kineze

Do të shikojmë recetën për gliko kumkuat apo siç njihen ndryshe me emrin mandarina kineze. Kumkuat janë fruta të vogla të pasura me vajra esenciale dhe veti kundër tumorit. Këto fruta kanë një përdorim të gjerë në kuzhinë, ideale për të përgatitur marmelata apo komposto.

Lëng Molle Natyral

Lëng molle i përgatitur në shtëpi ka shume veti për organizmin tonë, pasi nuk përmban konservant apo produkte të tjera kimik. Gjithashtu mollët janë të pasura me fibra, antioksidues dhe kripëra minerale.

Gliko me lëkura limoni

Lëkura limoni në shurup përgatiten me lëngun e portokallit dhe kanë një aromë fantastike. Përdorimi kësaj lloj gliko në recetat për ëmbëlsira është nga më të ndryshëm, shijes i jep një flagrancë aromatike por përdoret edhe si dekor.

Komposto Dardhe

Komposto dardhe e përgatitur në shtëpi dhe pa konservant na mundëson të shijomë ketë frutë ndryshe dhe gjatë gjithë vitit. Përgatitja e kësaj recete është shumë e thjeshtë por për një rezultat të kënaqshëm ju rekomandojmë të përdorni dardha të forta të llojit Kaiser ose Conference.