Reçel dhe Komposto
Shkruaj një koment

Krem portokalli

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 10 min - Sasia: 500 Gram

Krem portokalli mund të përdoret për mbushjen e tortave, pse jo, edhe si një ëmbëlsirë pasditeve. Një recetë e thjeshtë për tu përgatitur dhe e freskët.

Përbërësit për Krem portokalli


  • 400 mL lëng portokalli

  • 130 gram sheqer

  • 50 gram gjalpë

  • 50 gram niseshte


Përgatitja e kremit

Në një tenxhere hedhim lëngun e portokallit, sheqerin të përzier me niseshte dhe gjalpin.
I trazojmë mirë e mirë pastaj e vendosim në zjarr të ngadalshëm duke e trazuar gjithë kohën pa e ndërprerë.

Kështu vazhdojmë derisa masa të trashet dhe të ziejë për gati dhjetë minuta.
E heqim nga zjarri dhe kremi është gati për tu servirur.

Kremi portokallit mund të përdoret për mbushjen dhe dekorimin e tortave. Gjithashtu mund të konservohet ne frigorifer për disa ditë.

Fare mirë mund të përzihet edhe me mousse çokollate. Kombinimi i këtyre dy produkteve është fantastik ne shije.

Ju bëftë mirë!

Shkruani komentin tuaj - Komente