Receta Komposto Pjeshke

Komposto pjeshke është një mënyre për të ruajtur këto fruta në mënyre sa me natyrale. Pjeshkat mund të përdoret për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme ose mund të konsumohen thjesht me shurup.

Receta Komposto Pjeshke

Prep Time30 minutes
Cook Time10 minutes
Total Time40 minutes
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 vazo
Kalori: 333kcal

Përbërësit

 • 2 kg pjeshka
 • 1 L ujë
 • 400 gr sheqer

Përgatitja

 • Në fillim pastrojmë e lajmë pjeshkët me ujë të rrjedhshëm. I kullojmë të mos kenë ujë dhe i qërojmë sa më hollë. Pjeshkat e qëruara i presim në thela dhe i hedhim ne vazo te sterilizuara. (Nëse pjeshkët janë biologjike, mund të preferojmë të lëmë edhe lëkuren)
 • Ndërkohe përgatisim shurupin për komposto pjeshke. Në një ene bashkojmë ujin me sheqerin dhe e trazojmë derisa sheqeri të tretet. E vendosim në zjarr për rreth 5 minuta.
 • Pasi është ftohur pak shurupi, mbushim vazot duke u siguruar qe pjeshkët të mbulohen të gjitha. I mbyllim vazot fortë me kapak.
 • Në një tenxhere shtrojmë një rrobë pambuku, mbi të vendosim vazot me komposto pjeshke dhe e mbushim tenxheren me ujë.
 • Tenxheren e vëmë në zjarr të ngadalshëm, të cilën do ta lemë 5 minuta pasi të ketë vluar uji.
 • I nxjerrim vazot me kujdes dhe i kthejmë me kapak poshtë në tavolinë. I lemë sa të ftohen.
 • Kompostua është gati për tu ruajtur në vend të freskët dhe të errët.
 • Komposto me pjeshke është gati pasi ka kaluar një muaj.

Recetat për komposto kumbulle, komposto luleshtrydhe ose komposto dardhe.

Ju bëftë mirë!

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating




You May Also Like

Lëng Molle Natyral

Lëng molle i përgatitur në shtëpi ka shume veti për organizmin tonë, pasi nuk përmban konservant apo produkte të tjera kimik. Gjithashtu mollët janë të pasura me fibra, antioksidues dhe kripëra minerale.

Gliko Kumkuat – Mandarina Kineze

Do të shikojmë recetën për gliko kumkuat apo siç njihen ndryshe me emrin mandarina kineze. Kumkuat janë fruta të vogla të pasura me vajra esenciale dhe veti kundër tumorit. Këto fruta kanë një përdorim të gjerë në kuzhinë, ideale për të përgatitur marmelata apo komposto.

Gliko Portokalle

Kur flasim për llojet e glikove, gliko portokalle menjëherë na shkon mendja tek amvisat përmetare, të cilat janë mjeshtre perfektë për përgatitjen e tyre. Glikotë, amvisat zakonisht i përdorin për qerasje si dhe për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme.

Receta për marmelatë fiku

Periudha ideale për të përgatitur marmelatë fiku, është fundi i gushtit. Kur fiku ka rritur pjekjen dhe ëmbëlsinë e duhur. Vazot me marmelatë fiku mund të konsumohen gjatë stinës së dimrit. Gjithashtu në faqen tonë mund të gjeni edhe recetën për reçel fiku.