Reçel dhe Komposto
Shkruaj një koment

Marmelatë luleshtrydhe

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 35 min - Sasia: 4 Vazo

Kjo është receta për të përgatitur marmelate luleshtrydhe. Recetë e shpejte dhe pa konservantë. Idealë për një mëngjes plotë energji dhe shije.

Përbërësit për Marmelatë luleshtrydhe


  • 2 kg luleshtrydhe

  • 1 kg sheqer

  • 1 limon


Përgatitja e marmelatës

Luleshtrydhet i lajmë mirë në ujë të rrjedhshëm. I heqim bishtin dhe i thajmë me letër kuzhine. Më pas i ndajmë në copa të vogla dhe i hedhim në një enë se bashku me sheqerin dhe lëkurën e limonit.
I mbulojmë me qeskë kuzhine dhe i lëmë të pushojnë për disa orë.
Më pas i vendosim në në zjarr dhe e lemë të ziejë për 30-40 minuta. Masa në përfundim të zierjes duhet të jetë e plotë. Gjatë zierjes duhet të heqim shkumën herë pas here. Fikim zjarrin dhe me ndihmën e me mikseri, grijmë luleshtrydhet. Pasi kemi marrë një masë të plote, mbushim vazot e sterilizuara dhe i mbyllim me kapak.


Në një tenxhere me ujë të ngrohtë vendosim një pecetë. Mbi të radhitim vazot, duke i lënë të vlojnë për 10 minuta. Pas këtij veprimi vazot i nxjerrim nga ena i kthejmë me kapak poshtë dhe i lemë për 24 orë. Më pas, vendosim etiketat nëpër vazo se bashku me vitin e përgatitjes.
Marmelatë luleshtrydhe është gati dhe vazot ruhen në vend të thatë e të errët.

Ne faqen tonë gjeni edhe recetën për komposto qershie dhe Gliko arre. Si gjithmonë ju lemë me mesazhin qe të abonoheni në njoftimet e faqes, dhe të shpërndani ketë recetë në rrjetet sociale si Facebook dhe Twitter.

Ju bëftë mirë nga artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente