Marmelatë luleshtrydhe

Kjo është receta për të përgatitur marmelate luleshtrydhe. Recetë e shpejte dhe pa konservantë. Idealë për një mëngjes plotë energji dhe shije.

Marmelatë luleshtrydhe

Prep Time20 mins
Cook Time35 mins
Total Time55 mins
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 vazo
Kalori: 370kcal

Përbërësit

  • 2 kg luleshtrydhe
  • 1 kg sheqer
  • 1 kokërr limon

Përgatitja

  • Luleshtrydhet i lajmë mirë në ujë të rrjedhshëm. I heqim bishtin dhe i thajmë me letër kuzhine. Më pas i ndajmë në copa të vogla dhe i hedhim në një enë se bashku me sheqerin dhe lëkurën e limonit.
  • I mbulojmë me qeskë kuzhine dhe i lëmë të pushojnë për disa orë.
  • Më pas i vendosim në në zjarr dhe e lemë të ziejë për 30-40 minuta. Masa në përfundim të zierjes duhet të jetë e plotë. Gjatë zierjes duhet të heqim shkumën herë pas here. Fikim zjarrin dhe me ndihmën e me mikseri, grijmë luleshtrydhet. Pasi kemi marrë një masë të plote, mbushim vazot e sterilizuara dhe i mbyllim me kapak.
  • Në një tenxhere me ujë të ngrohtë vendosim një pecetë. Mbi të radhitim vazot, duke i lënë të vlojnë për 10 minuta. Pas këtij veprimi vazot i nxjerrim nga ena i kthejmë me kapak poshtë dhe i lemë për 24 orë. Më pas, vendosim etiketat nëpër vazo se bashku me vitin e përgatitjes.
  • Marmelatë luleshtrydhe është gati dhe vazot ruhen në vend të thatë e të errët.
  • Ne faqen tonë gjeni edhe recetën për komposto qershie dhe Gliko arre. Si gjithmonë ju lemë me mesazhin qe të abonoheni në njoftimet e faqes, dhe të shpërndani ketë recetë në rrjetet sociale si Facebook dhe Twitter.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit!

152 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Komposto Dardhe

Komposto dardhe e përgatitur në shtëpi dhe pa konservant na mundëson të shijomë ketë frutë ndryshe dhe gjatë gjithë vitit. Përgatitja e kësaj recete është shumë e thjeshtë por për një rezultat të kënaqshëm ju rekomandojmë të përdorni dardha të forta të llojit Kaiser ose Conference.

Receta për Komposto kumbulle

Për të përgatitur komposto kumbulle duhet të zgjedhim kumbulla të pjekura dhe të forta ,jo të qullëta. Kjo komposto mund të përdoret në çdo periudhë të vitit dhe nevojiten vetëm tre përbërës, fruta të freskëta, ujë dhe sheqer.

Gliko Kumkuat – Mandarina Kineze

Do të shikojmë recetën për gliko kumkuat apo siç njihen ndryshe me emrin mandarina kineze. Kumkuat janë fruta të vogla të pasura me vajra esenciale dhe veti kundër tumorit. Këto fruta kanë një përdorim të gjerë në kuzhinë, ideale për të përgatitur marmelata apo komposto.