Reçel dhe Komposto
Shkruaj një koment

Receta për Komposto kumbulle

Për të përgatitur komposto kumbulle duhet të zgjedhim kumbulla të pjekura dhe të forta ,jo të qullëta. Kjo komposto mund të përdoret në çdo periudhë të vitit dhe nevojiten vetëm tre përbërës, fruta të freskëta, ujë dhe sheqer.

Përbërësit për Receta për Komposto kumbulle


  • 2 kg kumbulla

  • 1.6 L ujë

  • 350 gr sheqer


Përgatitja për komposto kumbulle

Kumbullat i lajmë mirë në ujë të rrjedhshëm dhe i fshijmë me pecetë. Me kumbullat e pastruara mbushim vazot. Bërthama e kumbullës është në dëshirën tuaj, mund ta hiqni ose jo. Por duhet të dini së bërthama i jep një shije të veçantë lëngut të kompostos kur ta konsumojmë.
Ujin dhe sheqerin i hedhim në një tenxhere dhe i lemë të ziejnë për pesë minuta. Me sherbetin e ngrohtë mbushim vazot të cilat i kemi sterilizuar më parë dhe i mbyllim fortë.

Në një tenxhere me ujë të bollshëm vendosim një pecetë rrobe në fund të saj. Pasi të ngrohet uji deri në 50-60° vendosim vazot dhe i vëmë kapakun tenxheres. Pasi të vloji uji në tenxhere e lemë edhe 10 minuta në zjarr të ngadalshëm.

Fikim zjarrin dhe i lemë vazot derisa të ftohet uji. Më pas i nxjerrim vazot dhe i ruajmë në vend të freskët.
Pas 30 ditësh komposto kumbulle është gati dhe mund ta konsumojmë. Përgatitur në këtë mënyrë komposto kumbullës është e sigurt për 12 muaj.

Kumbullat janë të pasura me fenole (derivate të hidrokarbureve aromatike) dhe shumë veti antioksidues, gjithashtu përbëjnë një sasi të konsideruar vitaminash B, PP, vitamina C, fosfor, magnez etj. Kumbullat ndikojnë në heqjen stresit, por edhe për dhimbjet reumatike.

Lexoni recetat për komposto qershie, komposto luleshtrydhe ose prevede kumbulle.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Shkruani komentin tuaj - Komente