Reçel dhe Komposto
Shkruaj një koment

Komposto qershie

Përgatitja: 30 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 6 Vazo
Është koha të mbushim vazot me komposto qershie. Komposto e qershisë ruan të gjitha vlerat e frutit dhe nuk krahasohet me produktet industriale. Përgatitja është e thjeshte dhe rezultati fantastik.

Komposto qershie

Përbërësit

  • 2 kg qershi
  • 2 kg ujë
  • 300 gram sheqer
  • karafil
  • kanellë

Përgatitja

  • Qershitë i lajmë mirë, i kullojmë dhe i pastrojmë nga bishtat. Qershitë për komposto duhet të jenë të plota dhe me ngjyrë të fortë. Në këtë mënyrë jemi të sigurte qe kemi një komposto qershie cilësorë.
  • Vazot e sterilizuara më parë i mbushim me qershitë e lara. Në një enë vëmë ujin dhe sheqerin për të zier. E trazojmë të shkrijë sheqeri dhe e lemë 5 minuta të ziejë sherbeti. Pasi zien sherbeti e heqim nga zjarri dhe mbushim vazot me sherbet të ngrohtë. Në brendësi të vazove me komposto qershie mund të vendosim edhe aroma të ndryshme si karafil, kanellë ose pak vanilje.
  • I lemë 5 minuta,që qershitë të thithin lëngun pastaj iu vendosim kapakun vazove. Vazot tashmë të vulosura i vendosim në një enë me ujë deri nën kapak. Enën ë vendosim në zierje dhe e lëmë për 20 minuta. Pas kësaj kohe, heqim vazot me kujdes dhe i lëmë të ftohen.
  • Komposto qershie tashmë është gati për ti konservuar. I vendosim vazot me komposto në një vend të freskët dhe larg nga drita.
  • Mos harroni të shfletoni recetat e tjera me qershi si; Kek me qershi dhe Gliko Qershie

Notes

Përgatitja për komposto qershie

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Jeni abonuar në njoftimet e faqes? çfarë prisni, kliko të merrni receta gatimi direkt në postën tuaj!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente