Komposto qershie

Është koha të mbushim vazot me komposto qershie. Komposto e qershisë ruan të gjitha vlerat e frutit dhe nuk krahasohet me produktet industriale. Përgatitja është e thjeshte dhe rezultati fantastik.

Komposto qershie

Prep Time30 mins
Cook Time30 mins
Total Time1 hr
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 vazo
Kalori: 340kcal

Përbërësit

  • 2 kg qershi
  • 2 kg ujë
  • 300 gram sheqer
  • karafil
  • kanellë

Përgatitja

  • Qershitë i lajmë mirë, i kullojmë dhe i pastrojmë nga bishtat. Qershitë për komposto duhet të jenë të plota dhe me ngjyrë të fortë. Në këtë mënyrë jemi të sigurte qe kemi një komposto qershie cilësorë.
  • Vazot e sterilizuara më parë i mbushim me qershitë e lara. Në një enë vëmë ujin dhe sheqerin për të zier. E trazojmë të shkrijë sheqeri dhe e lemë 5 minuta të ziejë sherbeti.
  • Pasi zien sherbeti e heqim nga zjarri dhe mbushim vazot me sherbet të ngrohtë. Në brendësi të vazove me komposto qershie mund të vendosim edhe aroma të ndryshme si karafil, kanellë ose pak vanilje.
  • I lemë 5 minuta,që qershitë të thithin lëngun pastaj iu vendosim kapakun vazove. Vazot tashmë të vulosura i vendosim në një enë me ujë deri nën kapak. Enën ë vendosim në zierje dhe e lëmë për 20 minuta. Pas kësaj kohe, heqim vazot me kujdes dhe i lëmë të ftohen.
  • Komposto qershie tashmë është gati për ti konservuar. I vendosim vazot me komposto në një vend të freskët dhe larg nga drita.

Ju bëftë mirë nga Arti Gatimit

Mos harroni të shfletoni recetat e tjera me qershi si; kek qershi dhe gliko qershie

Jeni abonuar në njoftimet e faqes? çfarë prisni, kliko të merrni receta gatimi direkt në postën tuaj!

433 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel portokalli

Reçeli i portokallit i përgatitur në shtëpi është me të vërtetë shumë i shijshëm. Ka një aromë të mrekullueshme. Me këtë reçel mund të shoqërojmë pjatanca të ndryshme djathrash, mund të përgatisim torta të shijshme ose mund ta shijojmë me një copë buke të thekur.

Lëng Molle Natyral

Lëng molle i përgatitur në shtëpi ka shume veti për organizmin tonë, pasi nuk përmban konservant apo produkte të tjera kimik. Gjithashtu mollët janë të pasura me fibra, antioksidues dhe kripëra minerale.

Gliko me lëkura limoni

Lëkura limoni në shurup përgatiten me lëngun e portokallit dhe kanë një aromë fantastike. Përdorimi kësaj lloj gliko në recetat për ëmbëlsira është nga më të ndryshëm, shijes i jep një flagrancë aromatike por përdoret edhe si dekor.

Receta për Komposto kumbulle

Për të përgatitur komposto kumbulle duhet të zgjedhim kumbulla të pjekura dhe të forta ,jo të qullëta. Kjo komposto mund të përdoret në çdo periudhë të vitit dhe nevojiten vetëm tre përbërës, fruta të freskëta, ujë dhe sheqer.