Reçel dhe Komposto
Shkruaj një koment

Gliko Portokalle

Kur flasim për llojet e glikove, menjëherë na shkon mendja tek amvisat përmetare, të cilat janë mjeshtre perfektë për përgatitjen e tyre. Glikotë, amvisat zakonisht i përdorin për qerasje si dhe për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme. Ne do të japim recetën e përgatitjes gliko portokalle sipas mënyrës tonë.

Gliko Portokalle

Përbërësit

 • 1 kg portokalle ose mandarina
 • 1 kg sheqer
 • 600 ml ujë
 • gjysmë kokrre limoni

Përgatitja

 • Për përgatitjen e kësaj glikoje duhen portokalle pa fara (ose mendarina pa fara). Portokallet ose mandarinat lahen dhe hidhen në një tenxhere me ujë të bollshëm.
 • Vihen në zjarr dhe lihen 2 - 3 minuta sa të marrin valë. Kjo gjë përsëritet tre herë duke i zier me ujë të bollshëm dhe duke i kulluar ujin. Kështu që portokalleve në këtë mënyrë u ikën hidhërima.
 • Nëqoftëse portokallet janë kokrra të mëdhaja i ndajmë në pesë thela. Nëse thelën e duam në formë rrethore e kapim me kunja dhëmbësh ose i qepim me gjilpërë me radhë. (Portokallet ndahen në thela pasi u është hequr hidhërima)
 • Përgatitja e sherbetit te glikosë

 • Pasi masa e ujit ka vluar hedhim sheqerin. E lemë sherbetin të trashet duke e trazuar. Hedhim mandarinat ose portokallet kokrra ose thela, sipas dëshirës. I lemë të ziejnë për rreth një orë në zjarr shumë të ngadalshëm.
 • Gjatë kësaj kohë heqim shkumën që krijohet sipër më lugë.
 • Nëqoftëse shohim që sherbeti është i hollë, heqim kokrrat dhe ziejmë vetëm sherbetin deri sa të trashet. Më pas, hedhim përsëri kokrrat dhe një lugë lëngë limoni.
 • Glikon e portokalles e lemë në tenxhere për 24 orë.
 • E vendosim përsëri tenxheren në zjarr sa të marri valë 2 -3 minuta.
 • Masën e hedhim të nxehtë në vazo, të cilat janë përvëluar mirë. Vazot i kthejmë me kokë poshtë deri sa të ftohen.
 • Vazot me gliko portokalle mund të ruhet për një kohë të gjatë. Pasi te kemi hapur glikonë duhet ta ruajmë në frigorifer.

Notes

Përgatitja e portokalleve

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Na ndiqni edhe ne Instagram.com/Artigatimit per te rejat e fundit mbi recetat e gatimit ne pergatitje!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente