Gliko Portokalle

Kur flasim për llojet e glikove, menjëherë na shkon mendja tek amvisat përmetare, të cilat janë mjeshtre perfektë për përgatitjen e tyre. Glikotë, amvisat zakonisht i përdorin për qerasje si dhe për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme.

Ne do të japim recetën e përgatitjes gliko portokalle sipas mënyrës me të thjeshtë dhe më praktike

Gliko Portokalle

Prep Time20 mins
Cook Time10 mins
Total Time30 mins
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 vazo
Kalori: 150kcal

Përbërësit

 • 1 kg portokalle ose mandarina
 • 1 kg sheqer
 • 600 ml ujë
 • gjysmë kokrre limoni

Përgatitja

 • Për përgatitjen e kësaj glikoje duhen portokalle pa fara (ose mendarina pa fara). Portokallet ose mandarinat lahen dhe hidhen në një tenxhere me ujë të bollshëm.
 • Vihen në zjarr dhe lihen 2 – 3 minuta sa të marrin valë. Kjo gjë përsëritet tre herë duke i zier me ujë të bollshëm dhe duke i kulluar ujin. Kështu që portokalleve në këtë mënyrë u ikën hidhërima.
 • Nëqoftëse portokallet janë kokrra të mëdhaja i ndajmë në pesë thela. Nëse thelën e duam në formë rrethore e kapim me kunja dhëmbësh ose i qepim me gjilpërë me radhë. (Portokallet ndahen në thela pasi u është hequr hidhërima)

Përgatitja e sherbetit te glikosë

 • Pasi masa e ujit ka vluar hedhim sheqerin. E lemë sherbetin të trashet duke e trazuar. Hedhim mandarinat ose portokallet kokrra ose thela, sipas dëshirës. I lemë të ziejnë për rreth një orë në zjarr shumë të ngadalshëm.
 • Gjatë kësaj kohë heqim shkumën që krijohet sipër më lugë.
 • Nëqoftëse shohim që sherbeti është i hollë, heqim kokrrat dhe ziejmë vetëm sherbetin deri sa të trashet. Më pas, hedhim përsëri kokrrat dhe një lugë lëngë limoni.
 • Glikon e portokalles e lemë në tenxhere për 24 orë.
 • E vendosim përsëri tenxheren në zjarr sa të marri valë 2 -3 minuta.
 • Masën e hedhim të nxehtë në vazo, të cilat janë përvëluar mirë. Vazot i kthejmë me kokë poshtë deri sa të ftohen.
 • Vazot me gliko portokalle mund të ruhet për një kohë të gjatë. Pasi te kemi hapur glikonë duhet ta ruajmë në frigorifer.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Na ndiqni edhe ne Instagram.com/Artigatimit per te rejat e fundit mbi recetat e gatimit ne pergatitje!

291 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Gliko Qershie

Periudha ideale për të përgatitur gliko qershie. Frutin e qershisë duhet ta zgjedhim të madh dhe me ngjyrë të fortë. Glikoja qershisë do te dali shumë e bukur, e shndritshme dhe shumë e shijshme.

Gliko me lëkura limoni

Lëkura limoni në shurup përgatiten me lëngun e portokallit dhe kanë një aromë fantastike. Përdorimi kësaj lloj gliko në recetat për ëmbëlsira është nga më të ndryshëm, shijes i jep një flagrancë aromatike por përdoret edhe si dekor.

Komposto qershie

Është koha të mbushim vazot me komposto qershie. Komposto e qershisë ruan të gjitha vlerat e frutit dhe nuk krahasohet me produktet industriale. Përgatitja është e thjeshte dhe rezultati fantastik.

Receta për marmelatë fiku

Periudha ideale për të përgatitur marmelatë fiku, është fundi i gushtit. Kur fiku ka rritur pjekjen dhe ëmbëlsinë e duhur. Vazot me marmelatë fiku mund të konsumohen gjatë stinës së dimrit. Gjithashtu në faqen tonë mund të gjeni edhe recetën për reçel fiku.

Lëng Molle Natyral

Lëng molle i përgatitur në shtëpi ka shume veti për organizmin tonë, pasi nuk përmban konservant apo produkte të tjera kimik. Gjithashtu mollët janë të pasura me fibra, antioksidues dhe kripëra minerale.