Reçel dhe Komposto
Shkruaj një koment

Komposto luleshtrydhe

Përgatitja: 10 min - Pjekja: 20 min - Sasia: 4 Vazo

Kjo recetë për komposto luleshtrydhe është shumë e vjetër, përdorej për periudhat kur luleshtrydhet nuk ishin të disponueshme në çdo stinë. Përgatitja e kësaj komposto është fare e thjeshtë. Në faqen tonë gjeni si të përgatisim komposto edhe me fruta të tjera.

Përbërësit për Komposto luleshtrydhe


  • 1 kg luleshtrydhe

  • 600 gr sheqer

  • 600 ml ujë

  • lëngu gjysmë limoni


Përgatitja

Pastrojmë luleshtrydhet nga bishtat i lajmë mirë në ujë të rrjedhshëm dhe i lemë një orë që të kullojnë nga uji. Ndërkohë mund të sterilizojmë vazot që do përdorim për komposto luleshtrydhe. Në një enë vendosim një rrobë në fund të saj dhe e mbushim me ujë. E vendosim në zjarre dhe pas 10 minutash vendosim me radhe vazot për komposto. I lëmë dhe 10 minuta të tjera dhe vazot i lëmë të ftohën.

Vendosim më kujdes luleshtrydhet nëpër vazo, do te na duhen 4-5 vazo nga 250 gr. Duhet të kemi parasysh mos ti mbushim plotë vazot me luleshtrydhe. Hedhim nëpër vazo rreth 200 gr të sheqerit.

Në një enë tjetër hedhim ujin së bashku me sheqerin e ngelur. E vendosim në zjarre dhe e lëmë të ziej. Shtojmë lëngun e limonit dhe e lëmë 5 minuta të tjera në zjarre.
Shurupin për komposto e hedhim direkt të nxehtë nëpër vazo. Duhet të kemi parasysh mos ta mbushim deri në grykë më shurup.
Mbyllim vazot me kapak dhe i lëmë të ftohen. Komposto luleshtrydhe është gati. Vazot me komposto në këtë mënyrë mund të ruhen për një kohë të gjatë.

Nëse jeni të interesuar për të tjera receta të ngjashme lexoni recetën për komposto qershie, komposto pjeshke, komposto dardhe.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente