Gliko me lëkura limoni

Lëkura limoni në shurup përgatiten me lëngun e portokallit dhe kanë një aromë fantastike. Përdorimi kësaj lloj gliko në recetat për ëmbëlsira është nga më të ndryshëm, shijes i jep një flagrancë aromatike por përdoret edhe si dekor.

Gliko me lëkura limoni

Prep Time25 minutes
Cook Time40 minutes
Total Time1 hour 5 minutes
Course: Drinks
Cuisine: Albanian
Keyword: pije
Sasia: 4 vazo
Kalori: 130kcal

Përbërësit

 • 500 gr lëkura limoni
 • 450 gr sheqer
 • 100 ml ujë
 • 100 ml lëng portokalli
 • 10 ml lëng limoni
 • 1 shkop kanelle

Përgatitja

 • Për përgatitjen e kësaj glikoje duhen zgjedhur limona me lëkurë të trashë. Në vend të limonëve mund të përdorim edhe lëkura portokalli. Procedura e përgatitjes së glikosë është e njëjtë.
 • Hapi i parë
 • Lahen limonët dhe pritet me thikë një pjesë e bishtit dhe të fundit. Më pas e presim në thela dhe i ndajmë me kujdes nga pjesa e tulit. Lëkurat e limonit i presim jo shumë të gjera. I rrotullojmë si në figurë dhe i kapim me gjilpëre me fill.I bëjmë në vargje sa ti përfundojmë të gjitha lëkurat.
 • Hapi i dytë
 • Mbushim një enë me ujë të bollshëm duke e lënë në zjarr sa të vlojë. Hedhim vargjet me lëkura. I lemë 3-4 minuta sa të marrin valë dhe i kullojmë. Kjo gjë do të përsëritet 4 herë,sa lëkurave tu iki hidhërimi.
 • Hapi i tretë
 • Hedhim masën e ujit dhe lëngun e portokallit në një enë. I lemë të vlojë dhe hedhim sheqerin. Sipas dëshirës mund të shtojmë edhe 1 shkop vanilje. E përziejmë masën dhe sapo të shkrijë sheqeri hedhim lëkurat. I lemë të ziejnë në zjarr të avashëm për gati 40 minuta.
 • Pasi e shikojmë që sherbeti është trashur hedhim lëngun e limonit duke e lënë dhe 5 minuta të tjera në zjarr.
 • Glikoja me lëkura limoni është gati. Për ta ruajtur gjatë, glikonë e përgatitur e hedhim në vazo të sterilizuara, të nxehtë, duke i mbyllur fort me kapak.
 • Vazot me gliko i radhitim në një enë me ujë të bollshëm, të cilën e vendosim në zjarr dhe e leme edhe 5 minuta pasi të marri valë. I lëmë të ftohën dhe vazot me gliko i konservojmë në ambient të errët dhe pa lagështi.

Me limonët qe ngelen mund të përgatisim limontë, kështu asgjë nuk shkon dëm. Lexoni gjithashtu recetat e ngjashme për: Gliko arre, Gliko mandarine, Gliko qershie.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Reçel portokalli

Reçeli i portokallit i përgatitur në shtëpi është me të vërtetë shumë i shijshëm. Ka një aromë të mrekullueshme. Me këtë reçel mund të shoqërojmë pjatanca të ndryshme djathrash, mund të përgatisim torta të shijshme ose mund ta shijojmë me një copë buke të thekur.

Lëng Molle Natyral

Lëng molle i përgatitur në shtëpi ka shume veti për organizmin tonë, pasi nuk përmban konservant apo produkte të tjera kimik. Gjithashtu mollët janë të pasura me fibra, antioksidues dhe kripëra minerale.

Komposto qershie

Është koha të mbushim vazot me komposto qershie. Komposto e qershisë ruan të gjitha vlerat e frutit dhe nuk krahasohet me produktet industriale. Përgatitja është e thjeshte dhe rezultati fantastik.