Si të thajmë fiqtë

41 Shares
40
0
1

Si të thajmë fiqtë në kushte shtëpie? Për tharjen e fiqve po japim dy mënyra të tharjes në diell. Fiqtë e thatë mund ti përdorim në shumë receta dhe mbi të gjitha ata janë shumë të dobishëm për organizmin, pasi ato përmbajnë hekur, kalium, kalçium.

Fiqtë kanë më shumë fibra se shumica e frutave të tjera dhe pse fiqtë janë lule. Ja mënyrat e tharjes së fiqve.

Si të thajmë fiqtë

Prep Time50 mins
Cook Time10 mins
Total Time1 hr
Course: Komposto
Cuisine: Albanian
Keyword: embelsire
Sasia: 4 vazo
Kalori: 240kcal

Përbërësit

  • 5 kg fiq të pjekur
  • 2 gota hi
  • 2 litra ujë

Përgatitja

Metoda e parë

  • Pasi vjelim fiqtë në skarën e përgatitur shtrojmë një napë dhe radhitim fiqtë. Sipër e mbulojmë përsëri me napë që ti ruajmë fiqtë nga mizat. Skarën e vendosim në diell gjithë ditë. Natën e mbulojmë ose e futim në dhomë për ta ruajtur nga vesa.
  • Pas 3 ditësh i provojmë duke i shtypur me dorë nqse nuk del tul mbi lëkurë fiqtë janë tharë. Në të kundërt duhen lënë akoma në diell. Fiqtë e thatë ruhen në një trastë rrobe ose në një vazo qelqi.

Mënyra e dytë

  • Përgatitja e finjës një ditë para.
  • Në një enë hedhim 2 gota hi, 2 litra uji dhe i ziejmë. E lemë sa të ftohet që hiri të zbres poshtë. Më pas e kullojmë dhe na del ujë i pastër.
  • Fiqtë i shkojmë në vargje. Vargjet e fiqve i futim një nga një për 1 minutë në finjë të nxehtë. Më pas vargjet i varim në një vend ku ka diell. Aty lihen sa të thahen dhe ruhen në ambiente pa lagështi.
  • Fiqtë e thatë ruajnë shijen e tyre të ëmbël dhe vlera ushqyese të jashtëzakonshme, provojeni se do ngeleni të kënaqur.

Ju bëftë mirë

41 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Recipe Rating
You May Also Like

Gliko Qershie

Periudha ideale për të përgatitur gliko qershie. Frutin e qershisë duhet ta zgjedhim të madh dhe me ngjyrë të fortë. Glikoja qershisë do te dali shumë e bukur, e shndritshme dhe shumë e shijshme.

Receta për marmelatë fiku

Periudha ideale për të përgatitur marmelatë fiku, është fundi i gushtit. Kur fiku ka rritur pjekjen dhe ëmbëlsinë e duhur. Vazot me marmelatë fiku mund të konsumohen gjatë stinës së dimrit. Gjithashtu në faqen tonë mund të gjeni edhe recetën për reçel fiku.

Gliko me lëkura limoni

Lëkura limoni në shurup përgatiten me lëngun e portokallit dhe kanë një aromë fantastike. Përdorimi kësaj lloj gliko në recetat për ëmbëlsira është nga më të ndryshëm, shijes i jep një flagrancë aromatike por përdoret edhe si dekor.

Receta për Komposto kumbulle

Për të përgatitur komposto kumbulle duhet të zgjedhim kumbulla të pjekura dhe të forta ,jo të qullëta. Kjo komposto mund të përdoret në çdo periudhë të vitit dhe nevojiten vetëm tre përbërës, fruta të freskëta, ujë dhe sheqer.