Drithëra
Shkruaj një koment

Grur i zier

Përgatitja: 15 min - Pjekja: 40 min - Sasia: 2 Persona

Grur i zier e rekomandoj sepse është shumë e shëndetshme. Gruri pa përpunuar përmban mjaft proteina dhe asimilohet lehtë nga organizmi, prandaj ju rekomandohet të gjithëve ta përdorin, sidomos sportistëve dhe fëmijëve.

Përbërësit për Grur i zier


  • 150 gr grurë

  • 300 mL ujë

  • arra

  • kanelle

  • 60 gr sheqer


Përgatitja

Përgatitja e kësaj recete është një proces shumë i thjeshtë. Lajmë grurin dhe e lemë 2 orë në një enë me ujë.
Më pas e hedhim në tenxhere me masën e ujit dhe e lemë të ziejë në zjarr të ulët. Kokrra e grurit duhet të zbërthehet mirë. Pasi e shikojmë që gruri ka zier, e kullojmë ujin qe mund të ketë ngelur.
Koha e zierjes varet nga lloji i grurit. Ujin mund ta përdorim për sup sepse ka shumë vlera ushqimore.
Grurit të kulluar i hedhim,sheqerin ,arrat dhe sipër kanellë. Grur i zier serviret i ftohtë me një gotë verë të bardhë për pasdite.

Nëse ju pëlqeu kjo recetë, ju ftoj të lexoni ashure, një tjetër recetë me grurë!

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente