Si të llogarisim masat në kuzhinë kur nuk kemi peshore për ushqime

Jo të gjithë mund të kemi peshore për ushqime dhe shpesh herë në komentet e faqes na shkruani se cilat janë masat përkatëse me gota uji apo lugë gjellë. Kemi bërë një përmbledhje të masave në kuzhinës për ju qe nuk keni peshorë për ushqimet.

Si të peshojmë pa peshore

Ndonjëherë edhe për shpejtësi të gjithë përdorim mënyra alternative për të peshuar produktet. Dikush nga ne mund të përdori syrin por shpesh herë sidomos ëmbëlsirat është shumë e thjeshtë të gabohet receta më sy. Një mënyrë ë mirë për të peshuar gjerat pa peshore është të përdorim enët që kemi në kuzhinë. Ja disa nga “përkthimet” e masave në gram të enëve të kuzhinës.

ProduktiLugë e vogëlLugë gjelle1 gotë uji (e shkurtër)
Miell10 gr25 gr125 gr
Sheqer5 gr20 gr200 gr
Kako7 gr15 gr 175 gr
Qumësht6 ml12 ml220 ml
Vaj6 ml12 ml220 ml
Oriz20 gr150 gr
Kripë10 gr20 gr

Masat me filxhan çaji apo gotë ujë e shkurtër

1 filxhanë = 200 ml = 150 gr
1/2 filxhan = 100 ml

Masat me lugë

1 lugë gjëlle = 20 gr
1 lugë gjëlle = 3 lugë kafeje
1 lugë e kafeje = 5 ml/10 gr
1/2 lugë kafeje = 2.5 ml
1/4 lugë kafeje = 1.25 ml
1 vezë mesatare = 50-55 gr
1 e verdhë veze = 20 gr
1 lugë kafeje kripe = 10 gr

Mielli
1 filxhan = 125 gr
1 lugë gjelle = 25 gr

Bajame të plota
1 filxhan = 150 gr

Bajame të thërrmuara
1 filxhan = 150 gr

Kopër e grirë
1/2 filxhan = 1 tufë

Gjalpë
1 filxhan = 225 gr
1/2 filxhan =113 gr
1 lugë supe = 14 gr

Qumësht
1 filxhan = 240 ml

Kos i bardhë
1 filxhan = 260 gr

Sheqer
1 filxhan = 200 gr
1 lugë supe =12 gr

Sheqer pluhur
1 filxhan = 140 gr
1 lugë supe = 8 gr

Sheqer i zi
1 filxhan = 175 gr
1 lugë supe =13 gr

Arrë kokosi
1 filxhan = 90 gr

Kakao pluhur
1 filxhan = 90 gr

Arrë
1 filxhan = 105 gr
Arrë e coptuara =120 gr

Niseshte
1 filxhan = 120 gr

Krem qumështi
1 filxhan = 225 ml

Qepë e grirë
1 filxhan = 1 qepë e madhe

Vaj
1 filxhan = 220 ml

Majdanoz i grirë
1/2 filxhan = 1 tufë

Mjaltë
1 filxhan= 350 gr

Majia e thatë
1 pako=2 1/4 lugë kafeje = 7 gr

Oriz
1 filxhan = 125 gr

Çokollatë
1 filxhan = 155 gr

Rrush
1 filxhan = 155 gr

Djathë i thërrmuar
1 filxhan = 110 gr

Lajthi të plota
1 filxhan = 150 gr

Lajthi të thërrmuara
1 filxhan = 105 gr

Këto janë disa nga mënyrat si të peshoni produktet pa patur peshore në shtëpi, por ideale sidomos për ëmlëlsirat ju këshillojmë të gjeni një peshore ushqimesh.

Na shkruani komentet tuaja për çdo paqartësi që mund të keni dhe mos harroni të na ndiqni në rrjetet sociale.

Abonohuni në njoftimet e faqes për të lexuar të parët recetat e gatimit.

11 Shares
2 comments
  1. Flm @Arti Gatimit per publikimin e ktij posti jam e sigurt qe ka per tju pelqyer gjith amvisave ashtu si dhe mua qe e dua gatimin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like