Si të pastrojmë rërën tek midhjet?

Si të pastrojmë rërën tek midhjet? Ju ka ndodhur të hani një pjatë makarona me fruta deti dhe në fund të gjeni rërë? Disa nga llojet e midhjeve rriten edhe në rërë. Midhjet kanë vlera të lartë shëndetësorë dhe përdorën si ushqim në shumë kultura botërorë. Pjesa e brendshme e tyre është e ngrënshme dhe mund të gatuhen në forma të ndryshme.

Përgatisim ujë me kripë dhe vendosim midhjet për të paktën 2 orë! Më pas i marrim një nga një dhe provojmë ti hapim. Nëse peshkatari nuk i ka kontrolluar më parë midhjet, duhet të shikojmë se shpesh herë dhe pse midhja është e mbyllur, mund të jetë mbushur me rërë. Nëse nuk hapen i hedhim në një tigan pa shtuar gjë tjetër.

I vendosim në zjarr derisa të hapen të gjitha. Heqim vetëm midhjet që janë hapur dhe hedhim të tjerat. Lëmë lëngun të kullohet! Lëngun që kanë lëshuar midhjet e mbajmë për të gatuar makarona. Kemi përgatitur kështu midhje pa rërë dhe mund të përgatisni edhe antipasta të shijshme.

Receta Gatimi me Midhje

Midhje të skuqura

Midhje të skuqura janë vërtet të shijshme. Interesante në formën e tyre karakteristike, ku mishi i tyre ndodhet brenda një guaske me dy kapakë. Këto produkte kanë vlera të mëdha ushqimore dhe sidomos në zhvillimin normal të trurit.
Lexo recetën e plotë

Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë

Karkaleca dhe midhje në verë të bardhë. Receta e dërguar nga Edita A.
Lexo recetën e plotë

Spaghetti me fruta deti

Makaronat spaghetti me fruta deti janë shumë të shijshme, sidomos kur frutat e detit janë të freskëta. Këtë pjatë mund ta gatuani edhe me fruta deti të ngrira, por shija nuk do të jetë e njëjtë.
Lexo recetën e plotë

A e dini se midhjet ndihmojë për uljen e peshës, gjithashtu forcojnë muskujt, riparojnë indet e dëmtuara, dhe rrisin perfomancën seksuale sidomos tek meshkujt.

Midhjet janë dhe një kurë e mirë kundër kolesterolit, qarkullimit të gjakut dhe parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare.

Si ju pëlqen ti gatuani midhje? Na shkruani në hapësirën e komenteve mëposhtë!

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Këshilla për një Cheesecake perfekt

Ekziston një metodë për të bërë një cheesecake perfekt - një metodë që përfshin saktësi, kujdes dhe imagjinatë. Përdorimi i këtyre tre faktorëve në të njëjtën kohë siguron se do keni një ëmbëlsirë që ju bën të ndjeheni sikur të keni një pjesë Parajsë.