Si të heqim dorë nga përdorimi i tepërt i kripës në ushqime?

Sugjerohet që të ulni përdornim e kripës gradualisht në mënyrë që qelizat e shijes të kenë mundësi të mësoheni pa kripë. Pas rreth gjashtë javësh, qelizat tuaja të shijes do të përshtaten dhe do të mësoheni me ushqime më pak të kripura. Atëherë mund të filloni të shijoni vërtet shijet natyrale të ushqimit tuaj!

3 mënyrat kryesore për të ulur përdorimin e kripës:

  • Hani më pak ushqime të përpunuara dhe më shumë ushqime të freskëta
  • Përdorni më pak kripë kur gatuani
  • Vendosni pak kripë në tavolinë

5 këshilla për tu ushqyer shëndetshëm

Ushqime që duhen eliminuar urgjent pas leximit të këtij artikulli janë:

  • Mishi i përpunuar (si proshutë, salcice)
  • Mish dhe peshk i ndarë në pjesë dhe i marinuar
  • Supat e konservuara dhe të paketuara
  • Petët e blera
  • Ketchup dhe salcat e gatshme
  • Ushqime të tjera të gatshme (si patatina, arra të kripura, proshutë)

Si të bindim fëmijet të hanë shëndetshëm

Përpjekja që e gjithë familja të uli konsumimin e tepërt të kripës nuk është aq e pamundur sa mund të mendoni. Pra, bëni ndryshime të vogla në mënyrën sesi hani dhe bëni një ndryshim të madh në shëndetin tuaj!

Abonohuni në njoftimet e faqes për të lexuar të parët këshillat tona.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

10 Këshilla për biskota perfekte

Ekziston një metodë për të bërë pjekje perfekte të biskotave. Sapo të merrni bazat e duhura do të arrini të gatuani si kurrë më parë dhe do ndiheni si pastiçer të vërtetë, prandaj lexoni këtë artikull dhe filloni gatuani biskota shumë të shijshme.