5 këshilla për ushqyerje të shëndetshme

Çelësi i një diete të shëndetshme është të hash sasinë e duhur të kalorive bazuar në aktivitetin tënd ditor në mënyrë që të balancosh energjinë që konsumon me atë që përdor gjatë ditës.

Nëse ti ha apo pi më shumë sesa trupi jot ka nevojë, ti do të shtosh peshë sepse energjia që ti nuk përdor do të kthehet në kile të tepërta. Nëse ha dhe pi pak, atëherë sigurisht do të humbasësh peshë.

Ti duhet të konsumosh një larmishmëri ushqimesh në mënyrë që të sigurosh një dietë të balancuar dhe trupi yt të marrë të gjitha lëndët ushqyese që i duhen.
Është e rekomandueshme për meshkujt duhet të konsumojnë rreth 2,500 kalori në ditë (10,500 kiloxhaul). Ndërsa për femrat rekomandohet të konsumojnë rreth 2,000 kalori në ditë (8,400 kiloxhaul).

1 – Bazo vaktet e tua në ushqimet me karbohidrate me niseshte që përmbajnë fibra të larta

Ushqimet me niseshte duhet të zënë mbi një të tretën e ushqimit që hani. Ato përfshijnë patatet, bukën, orizin, makaronat dhe drithërat.
Zgjidhni fibra më të larta ose varietete të ndryshme të drithërave, siç janë makaronat prej gruri, oriz kaf apo patate me lëkurën e saj.
Ato përmbajnë më shumë fibra sesa karbohidratet me niseshte të bardhë dhe të bëjnë të ndihesh i ngopur për më gjatë.

2 – Hani shumë fruta dhe perime

Rekomandohet të hash të paktën 5 pjesë të ndryshme frutash dhe perimesh çdo ditë. Ato mund të jenë të freskëta, të ngrira, të konservuara, të thata apo lëngje.
Një pjesë e frutave dhe perimeve të freskëta, të konservuara apo të ngrira është 80g. Ndërsa një pjesë e frutave të thata (të cilat duhen të konsumohen gjatë vakteve ) është 30g.

Ëmbëlsirë me mollë – Recete e shpejte me video

Ëmbëlsirë me mollë është një tortë e butë dhe e shijshme që mund të përgatitet shumë shpejt. E përkryer për në mëngjes apo pasditeve të pranverës. Ndiqni udhëzimet hap pas hapi si të gatuajmë një ëmbëlsirë me mollë, aromatike dhe të butë.
Lexo recetën e plotë

Një gotë 150 ml me lëng frutash, perimesh apo smoothie gjithashtu llogaritet si 1 pjesë, por minimalizoni sasinë, ju nuk duhet të pini më shumë se një gotë në ditë pasi kanë sheqer dhe mund të dëmtojnë dhëmbët tuaj.

3 – Ha më shumë peshk, përfshini dhe vaj peshku

Peshku është një burim proteinash dhe përmban shumë vitamina dhe minerale.
Përpiqu të konsumosh të paktën 2 herë në javë peshk, duke përfshirë të paktën një herë vaj peshku.

Peshk në furrë me perime

Për recetën peshk në furrë me perime, kemi zgjedhur peshk merluc. Një peshk i shijshëm dhe me shumë vlera ushqimore. Sipas një studimi të kryer, peshku merluc ka veti të shëroje plagët kronike.
Lexo recetën e plotë

Peshk skuqur kërce në tigan

Peshk skuqur në tigan merr një formë kërce të veçante. Peshku ka qenë i pranishëm në jetën e njeriut gjatë gjithë historisë së shoqërisë njerëzore. Është ushqim me shumë vlera, sa dhe dietologët e kanë cilësuar si ushqimin më të pazëvendësueshëm.
Lexo recetën e plotë

4 – Ulni sasinë e yndyrave dhe sheqernave të tepruara

Ju keni nevojë për pak yndyrë në dietën tuaj, por është e rëndësishme ti kushtosh vëmendje sasisë dhe llojit të yndyrës që po konsumon.

Ka dy lloje të ndryshme yndyrash: e tepruar dhe e pa tepruar. Një sasi e madhe e yndyrës së tepruar mund të rrisë nivelin e kolesterolit në gjak, gjë që rrit rrezikun e problemeve me zemrën.

Si tu jepni fëmijëve ushqim të shëndetshëm

5 – Ha më pak kripë: jo më shumë se 6g në ditë për të rriturit

Sasia e tepruar e kripës mund të rrisë presionin e gjakut. Njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundje në zemër apo të kalojë një atak.

Bini nga pesha duke zvogëluar sasinë e ushqimit

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.