Si të bini nga pesha me dietën Keto?

Obeziteti çdo vit po arrin një numër të lartë të njerëzve të prekur në të gjithë botën, dhe gjithashtu ndikon për disa nga çështjet më serioze mjekësore. Të zgjedhësh mënyrat e duhura për të përmirësuar dietën tuaj është një hap i shkëlqyeshëm. Këtu janë disa arsye që mund të ndihmojnë në shpjegimin se si dieta Keto është e dobishme për humbjen e peshës:

Lexo se çfarë është Dieta Keto?

Ajo ju heq oreksin

Përfshirja e më shumë yndyrave dhe proteinave në dietën tuaj ju ndihmon të ndjeheni të ngopur dhe kështu zvogëloni urinë. Ndryshimet në hormonet e urisë si leptina dhe grrelin ndihmojnë në shmangien e oreksit.

Është dietë e lehtë për tu mbajtur

Ndryshe nga dietat e tjera të palëkundura që kërkojnë nga ju të hiqni dorë nga ushqimet e preferuara duke bërë kështu të vështirë ndjekjen e dietës, Keto nuk e bën këtë. Me këtë dietë, njeriu mund të humbasë peshë duke ngrënë ushqim të shijshëm dhe të shëndetshëm.

Ndihmon trupin të djegë më shumë yndyra

Ndryshimet në dietën tuaj sjellin ndryshime të rëndësishme në metabolizmin tuaj. Metabolizmi i ndryshuar ndihmon në djegien më të shpejtë të yndyrnave, edhe kur jeni duke bërë punët tuaja ditore, duke pushuar ose ushtruar.

Lexo cilat janë ushqimet ideale pasi keni bërë Palestër

Ruan më pak yndyra

Për shkak se trupi juaj është duke u mbështetur në yndyra për energji, kjo do të thotë se ka më pak ruajtje të yndyrës në trup. Gjithashtu, sipas një studimi, është vërejtur se kjo dietë ndihmon në uljen e lipogjenezës që është shndërrimi i sheqerit në yndyra.

Ndihmon në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës

Kjo dietë ndihmon në përmirësimin e metabolizmit dhe përdorimin e karbohidrateve nga trupi duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj insulinës në trup.

Eliminimi i ushqimit

Kjo dietë ka nevojë për të zvogëluar konsumimin e karbohidrateve, kështu opsionet tuaja të ushqimit kufizohen. Në këtë mënyrë konsumimi juaj i kalorive zvogëlohet, i cili bëhet një nga kontribuuesit thelbësorë të humbjes së peshës.

Konsumimi i proteinave

Disa dieta Keto synojnë rritjen e marrjes së proteinave, dhe një dietë me proteina të lartë çon në më shumë përfitime për humbjen e peshës.

Mund të ushtroni më shumë

Dieta me yndyrë të lartë ju ndihmon të ndjeheni më energjik. Sasitë e rritura të energjisë mund të përdoren në mënyrë efektive për të punuar ose ushtruar dhe kështu ndihmon procesin e humbjes së peshës.

Ushqimet ideale për femra

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.

7 Arsye pse gatimi ju bën të lumtur

Pavarësisht nëse gatuani vetë, me fëmijët tuaj ose me dikë tjetër, ju do të argëtoheni shumë. Edhe pse kërkon vëmendje të detajeve në çdo hap, duket se ia vlen përpjekja kur shikon krijimin tënd të kthehet në një bukuri gastronomike