Çfarë është dieta Keto? Si ta përdorim për humbjen e peshës?

Humbja e peshës është një shqetësim i madh me të cilin po përballet një pjesë e konsiderueshme e popullsisë botërore në ditët e sotme. Disa persona mund të zgjedhin regjime stërvitjeje të tepruara ose rigoroze, të tjerët mund të zgjedhin dieta të rrepta. Këto është një dietë që po fiton shumë popullaritet nga njerëzit që po kërkojnë mënyra për të humbur peshë.

Çfarë është Dieta Keto?

Rregullat e dietës Keto janë të thjeshta; duhet të hiqni sa më shumë karbohidrate nga dieta dhe të zëvendësoni me më shumë sasi yndyra dhe proteina. Me fjalë të thjeshta, nëse dëshironi të ndiqni këtë dietë, atëherë 70 deri 75 përqind e dietës suaj duhet të përbëhet nga yndyra, 10 deri në 15 përqind të dietës duhet të përmbajnë proteina, dhe pjesa tjetër mund të përbëhet nga karbohidrate.

Lexo Vitaminat qe ju ndihmojnë te bini nga pesha

Prandaj, dieta Keto synon të zvogëlojë karbohidratet nga dieta juaj, ose kjo dietë me karbohidrate të pakët synon të ndryshojë trupin tuaj në atë mënyrë që trupi të varet nga yndyrat për energji dhe kështu fillon të digjen më shumë yndyra. Kjo dietë ndryshon metabolizmin, dhe burimi i energjisë i trupit zhvendoset nga glukoza në yndyra, ky proces quhet ketosis.

Çdo ditë, ka më shumë njerëz që zgjedhin këtë dietë për të humbur sa më shumë peshë

Dieta gjithashtu funksionon me parimin që yndyrat dhe proteinat janë grupe ushqimore që ju ndihmojnë të ndjeheni të ngopur dhe më të plotë për një periudhë më të gjatë kohore dhe gjithashtu janë një burim i shkëlqyeshëm i marrjes së energjisë trupore.

A e dini se çfarë duhet te konsumoni pas palestrës?

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

10 arsyet pse ju nuk po humbisni peshë

Ju jeni përpjekur të humbisni peshë në çdo mënyrë të mundshme, duke u ushtruar për orë të tëra, dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë. Humbja e peshës është një problem shumë i madh dhe shumë i zakonshëm tek gratë, veçanërisht pas shtatzënisë.

7 Arsye pse gatimi ju bën të lumtur

Pavarësisht nëse gatuani vetë, me fëmijët tuaj ose me dikë tjetër, ju do të argëtoheni shumë. Edhe pse kërkon vëmendje të detajeve në çdo hap, duket se ia vlen përpjekja kur shikon krijimin tënd të kthehet në një bukuri gastronomike