15 ushqimet që duhet të hani kur jeni me grip

Kur ndiheni të sëmurë është shumë e vështirë të kujtoni dhe të përqendroheni në ushqimet që duhet të konsumoni gjatë kësaj gjendje. Disa ushqime janë shumë të pasura me vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese të tjera që ndihmojnë në arritjen e një sistemi imunitar të shëndetshëm ose në lehtësimin e disa prej simptomat tuaja më të këqija.

Lexoni për ushqimet më të mira për të konsumuar kur keni grip apo një ftohje të keqe dhe përgatituni se një dimër i ftohtë po vjen.

1 Kosi

Bakteret e mira që gjenden në ushqime si kosi mund të ndihmojnë për të ruajtur ekuilibrat e zorrëve tuaja, kosi është një çelës për një sistem imunitar të shëndetshëm për ju!

Kos me fruta

Kos me fruta mund të shërbehet si mëngjes, si ëmbëlsirë pas buke i shoqëruar me fruta të freskëta ose pasdite. Mund të përgatitet me çdo frutë që mund t’iu gjendet në shtëpi.
Lexo recetën e plotë

Kos i Bardhë

Fermentimi i qumështit mund të jetë një nga teknikat më të vjetra. Shume amvisa e kanë lëne bërjen e kosit ne shtëpi me futjen në masë të produkteve bulmetit në treg. Por jo përherë konsistenca e këtyre produkteve është ajo qe ne kërkojmë. Kjo është një nga arsyet që po ju tregoj disa sekrete të teknikes së zënies së kosit.
Lexo recetën e plotë

2 Salmoni

Konsumimi i salmonit të pasur me omega-3 mund t’ju ndihmojë të luftoni ftohjen dhe gripin në dy mënyra. Acidet yndyrore omega-3 janë anti-inflamator, do të thotë se ndihmojnë në luftimin e inflamacionit që është i shumtë në trupin tonë sa herë që lëndohemi ose sëmuremi. Së dyti sipas një studimi mund të ndihmojë edhe në lehtësimin e ankthit.

Peshk Salmon në furrë me erëza

Receta e mëposhtme është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe e shëndetshme. Salmoni është një peshk i pasur me omega3 që ndihmon në uljen e kolesterolit. Në këtë recetë e kemi sjellë salmonin të gatuar në furrë me erëza të ndryshme e pak galetë. Kjo pjatë është ideale e shoqëruar me një gotë verë të bardhë të ftohtë.
Lexo recetën e plotë

3 Luleshtrydhet

Portokallet marrin të gjithë lavdinë e vitaminës C – sepse ato përmbajnë një sasi të madhe të këtij antioksidanti që forcon imunitetin por ne fakt luleshtrydhet përmbajnë më shumë Vitaminë C. Vetëm një filxhan çaji me luleshtrydhe jep gati 99% të nevojës në dietën tuaj ditore. Por duke qenë se dimri nuk është sezoni i tyre mund ti gjeni në në forma të tjera në supermarketit tuaj.

Sallatë me luleshtrydhe

Sallatë me luleshtrydhe është e ngjashme me sallatë frutash macedonia, por në këtë rast do të përdorim vetëm luleshtrydhe. Përgatitja e kësaj sallatë është më se elementare.
Lexo recetën e plotë

Krepa mbushur me Luleshtrydhe

Kemi parë recetën krepa mbushur me çokollatë dhe krepa integral. Në këtë periudhe të vitit ju këshillojmë të provoni krepa mbushur me luleshtrydhe. Një shije delikate dhe nuk ju merr shumë kohë në përgatitje.
Lexo recetën e plotë

4 Arrat

Arra përmban një përzierje të lartë të lëndëve ushqyese të rëndësishme që janë treguar se ndihmojnë sistemin imunitar: vitaminat B6, E, dhe omega 3.

Role pule e mbushur me arra

Role pule është pjatë shumë e shijshme falë mbushjes se mishit me erëza dhe arra. Provojeni këtë recete gatimi në raste festa ose në shoqërinë e miqve.
Lexo recetën e plotë

Kulaç me arra

Kulaç me arra mund ta përdorni për një aperitiv, një sandviç për drekë, ose për të shoqëruar një supë për darkë. Provoni edhe recetën me miell integral.
Lexo recetën e plotë

5 Shegët

Në kokrrat e kuqe të shegës do të gjeni më shumë antioksidantë së në çajin më të mirë jeshil. Lëngu i mrekullueshëm i tyre sugjerohet për përfitimet e shumta në organizëm. Antioksidantët merren nga lëngu, nuk sugjerohen të konsumohen komplet kokrrat pasi kanë shumë sheqer.

6 Speci i kuq

Speci i kuq është një prodhim tjetër që tejkalon portokallin tashmë të fuqishëm me antioksidante. Një spec i mesëm me fara të kuqe përmban gati dyfishin e nevojës tuaj ditore të vitaminës C. Pavarësisht se quhet një vitaminë, vitamina C në të vërtetë sillet si një antioksidant dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që luftojnë kundër infeksionit.

7 Lëng mishi

Jo, nuk bëhEr fjalë për thjesht një lëng. Supa me kocka bëhet duke përdorur më shumë kocka dhe kërce nga sa hidhen rregullisht, kështu ju arrini të merrni një dozë të përqendruar të të gjitha vitaminave, mineraleve dhe aminoacideve thelbësore që ndihmojnë në ushqyerjen dhe shërimin tuaj.

8 Çaj i nxehtë

Një filxhan çaji i nxehtë mund të ndihmojë në zbutjen e një fyti të skuqur dhe t’ju ngrohtë. Përgatisni një përzierje çaji me erëza si kardamom, kanellë, karafil dhe xhenxhefil, i cili do t’ju ndihmojnë në zbutjen e bllokimeve që vijnë me një ftohje ose grip. Çaji jeshil është një zgjedhje e zgjuar sepse është i lartë në polifenole, një lloj i fuqishëm i antioksidantëve.

9 Hudhër

Hudhra ka veti anti-inflamatore dhe anti-mikrobiale, do të thotë se mund të ndihmojë në luftimin e infeksionit që po ju bën të sëmurë, dhe të shuajë inflamacionin që gjendet në trup. Shtojeni atë në salcën e sallatës, në supë, makarona, përzieni patatet e skuqura, ose perimet e pjekura.

10 Boronica të egra

Boronica e egër nuk kultivohet, kjo do të thotë se ata kanë shumë antocianins, një antioksidant i fuqishëm që u jep atyre ngjyrën e tyre të mrekullueshme. Duke qenë se boronica nuk është e sezonit të ftohtë dhe kohës së gripit, drejtohuni në pjesën e ngrirjes së supermarketit tuaj.

Lexo Pse duhet te konsumojmë Boronica

Petulla Amerikane Pancakes me boronica

Një version tjetër i petullave amerikane, kësaj radhe pancakes me boronica. Këto ëmbëlsira janë të përdorura për një mëngjes të shijshëm dhe të thjeshtë. Pancakes me boronica shtuar sipër shurup panje dhe boronica janë akoma edhe më të shijshme.
Lexo recetën e plotë

11 Agrumet

Dimri është sezoni i agrumeve, kështu që përfitoni nga të mirat e sezonit duke shijuar zgjedhjet e mbushura me vitaminë C si portokalli dhe qitro. Për të përfituar sa më shumë, konsumoheni të gjithë frutën, i cili gjithashtu përmban fibra rregulluese të zorrëve.

12 Mjaltë

Ky shurup i ëmbël përmban antioksidantë për të forcuar sistemin tuaj imunitar, dhe gjithashtu mund të ndihmojë në zbutjen e një kolle të fortë duke qetësuar pjesën e prapme të fytit dhe duke prishur mukozën që shkaktohet.

13 Xhenxhefili

Nëse dëshironi që gripi të lërë stomakun tuaj të qetë përfshini xhenxhefilin në dietën tuaj. Dihet që xhenxhefili ndihmon në lehtësimin e nauzës dhe qetësimin e inflamacionit.sha

14 Brokoli

Këto perime të gjelbra, të vogla janë të njohura për përmbajtjen e lartë të fibrave, një filxhan brokoli I papërpunuar jep gati 100% të nevojës suaj ditore për vitaminë C. Shtojini ato të papërpunuara në sallatë.

Lexo pse pse duhet te konsumojmë brokoli!

Supë krem me brokoli

Supa krem me brokoli është një pjatë e shëndetshme, e shijshme dhe e lehtë për tu gatuar. Kjo supë është ideale për vegjetarianët, por edhe për fëmijët që zakonisht nuk ju pëlqejnë perimet.
Lexo recetën e plotë

15 Vaj ulliri ekstra i virgjër

Vaji i ullirit jo vetëm që disponon vetitë anti-inflamatore por disa studime tregojnë se mund të ketë edhe ato anti-mikrobike, duke e përdorur atë kudo – në vezë, sallata, mish, peshk, receta vegjetariane ose fetë bukë të sapopjekur.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

5 këshilla të vlefshme para se të bëni pazar

Të gjithë kemi jetë të ngarkuar dhe gjetja e kohës për të ngrënë shëndetshëm, si familje mund të jetë një sfidë më vete. Me një planifikim të thjeshtë kur bëni pazar, mund të ndihmoni veten me zgjedhjen e një ushqimi të shëndetshëm dhe gjithashtu mund të kurseni shumë para.

Ushqimi i fëmijëve të moshës 8-12 muajsh

Ju mund ta kuptoni që foshnja juaj është gati të përparojë në fazën tjetër 2 të ushqimit në rast se vëzhgoni shenja si refleksi i futjes së gjuhës, për shkak të së cilës një fëmijë mund të marrë pa probleme ushqimin në gojën e tij dhe ta gëlltisë atë në mënyrë efikase.