Arsyet pse duhet të konsumoni brokoli

Brokoli ka shumë vlera ushqyese për organizmin. Ka përbërje anti-inflamatore, anti-kancerogjene dhe antioksiduese, dhe përmban ushqyes që ofrojnë ndihmesë ndaj detox së bashku me shumë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme që ndihmojnë për një shëndet më të mirë.

Luftimi i kancerit

Brokoli ka veti të shumta antikancerogjene që e bëjnë atë mbrojtës ndaj disa llojeve të caktuara të kancereve, siç janë kanceri në gjoks dhe gjëndrat e prostatës. Brokoli gjithashtu përmban një përbërës tjetër të quajtur glukozinolate i cili shndërrohet në stomakun tuaj në squfur duke bërë të mundur aktivizimin e enzimave të cilat ndihmojnë në shkatërrimin e kancerogjenëve.

Lexo artikullin si te gatuajmë brokoli?

Parandalimi i kancerit

Kombinimi i fuqishëm i përbërësve antioksidues, anti-inflamator dhe detoksifikues në brokoli e bëjnë atë një ushqim të fortë, për sa i përket parandalimit të kancerit.

Detoxification

Brokoli ka një ndikim të madh në procesin e detoksifikimit të trupit tonë, sepse përmban një kombinim të tre fitonutrientëve: glukorafaninë, glukonasturtianë dhe glukobrasicinë. Këto përbërje ndihmojnë për të bërë procesin e detoksifikimit të trupit, i cili përfshin neutralizimin dhe eliminimin e ndotësve të dëmshëm.

Receta të ndryshme me perime

Oriz me perime

Oriz me perime ka variante të ndryshme për tu përgatitur. Po japim një recetë të thjeshtë por veçantia në këtë rast është tek orizi cilësor Olim.
Lexo recetën e plotë

Supë krem me brokoli

Supa krem me brokoli është një pjatë e shëndetshme, e shijshme dhe e lehtë për tu gatuar. Kjo supë është ideale për vegjetarianët, por edhe për fëmijët që zakonisht nuk ju pëlqejnë perimet.
Lexo recetën e plotë

Pastiço me perime

Kjo recetë e thjeshtë mund të gatuhet me perimet që keni në shtëpi. Këtë pastiço e kam gatuar një ditë kur më ngelën  shumë perime të ziera e nuk dija ç’të bëja me to. Është një pjatë e thjeshtë, por e shijshme.
Lexo recetën e plotë

Anti-inflamator

Brokoli është një burim veçanërisht i pasur me flavonoidë të quajtur kaempferol, të cilët ndihmojnë trupin të luftojë alergjitë dhe inflamacionin. Këto veti anti-inflamatore gjithashtu forcojnë sistemin tuaj imunitar, duke ju ndihmuar të luftoni bakteret dhe viruset.

Ndihmon në mungesë të vitaminës D

Brokoli përmban vitamina A dhe K, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të metabolizmit në mungesë të vitaminës D. Vitamina D ndihmon në përthithjen e kalciumit nga trupi, i cili ndihmon në mirëqënien e kockave (dhe rritjen tek fëmijët).

Couscous me perime

Couscous me perime është një pjatë e njohur mesdhetare, me origjinë nga Afrika e Veriut. Kjo është një recetë e lehtë dhe e shijshme.
Lexo recetën e plotë

Brokoli është i pasur me fibra

Brokoli është i pasur me fibra, të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit përmes procesit të tretjes .
Përmirëson shëndetin e syve. Brokoli është një burim i mirë i luteinës, zeaxanthin dhe beta-carotene të cilat ndihmojnë për një shëndet më të mirë të syve.

Supë krem me lulelakër

Supa me lulelakër është një pjatë e parë e shijshme, e lehtë dhe e shëndetshme. Lulelakra është një perime tipike e stinës së ftohtë të dimrit. Me të mund të përgatisim shumë receta të shijshme. Në këtë recetë ne e kemi përgatitur supë krem e cila është shumë e mirë edhe për fëmijët.
Lexo recetën e plotë

Ulje e kolersterolit

Nëse brokoli bën një zierje me avull, mund t’ju sigurojë disa përfitime të mëdha për uljen e kolesterolit. Përbërësit e fibrave në brokoli funksionojnë më mire duke u lidhur me acidet biliare në sistemin tretës kur brokoli është I zierë me avull. Brokoli i papërpunuar ka veti që ndihmon në uljen e kolesterolit, por jo aq sa kur është I gatuar me avull.

Brokoli lufton Alergjit

Inflamacioni kronik në trupin tonë ndonjëherë mund të shkaktohet nga ekspozimi i tepërt ndaj substancave të lidhura me alergjinë. Brokoli është një burim i pasur i kaempferolit i cili ka aftësinë të zvogëlojë ndikimin e këtyre substancave që lidhen me alergjinë.

Mund t’ju interesojnë edhe këta artikuj

Pse duhet te hani Karota?
Pse duhet te konsumojmë boronica?

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like