Supë krem me lulelakër

Supa me lulelakër është një pjatë e parë e shijshme, e lehtë dhe e shëndetshme. Lulelakra është një perime tipike e stinës së ftohtë të dimrit. Me të mund të përgatisim shumë receta të shijshme. Në këtë recetë ne e kemi përgatitur supë krem e cila është shumë e mirë edhe për fëmijët.

Supë krem me lulelakër

Përbërësit

 • 400 gr lulelakër
 • 300 gr patate
 • 2 copë presh
 • 1 qepë e vogël
 • pak kripë
 • pak piper
 • pak arrë moskat
 • 2-3 gjethe sherebele
 • 1 degëz rozmarine
 • 30 gr gjalpë
 • pak vaj ulliri

Përgatitja

 • Si fillim lajmë e pastrojmë preshin, qepën e lulelakrën. Qërojmë patatet dhe i presim në copa të vogla.
 • Në një tenxhere hedhim gjalpin dhe e vendosim në zjarr. Shtojmë qepën dhe preshin e grirë. Kur të jenë zbutur pak shtojmë patatet dhe lulelakrën në copa. I trazojmë mirë e më pas shtojmë ujë derisa ti mbulojmë të gjitha perimet. I hedhim kripë, piper, arrë moskat dhe gjithë erëzat. I trazojmë përsëri, e mbulojmë tenxheren me kapak dhe e lemë të ziejë përreth 35-40 minuta.
 • Kur të jenë zier mirë të gjitha perimet, e frulojmë supën me mikser derisa të arrijmë një krem homogjen. E hedhim supën krem nëpër pjata. E shërbejmë të ngrohtë me copa buke të thekur e me pak vaj ulliri dhe majdanos të grirë sipër.

Notes

Përgatitja

Ju bëftë mirë nga ArtiGatimit!

119 Shares
7 comments
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Recipe Rating
You May Also Like

Sallatë kaprese

Sallata kaprese është një sallatë tipike e Italisë, zona e ishullit të Kaprit, nga ku merr dhe emrin. Kjo pjatë mund të shërbehet si antipastë, por edhe si pjatë e dytë. është një pjatë e freskët dhe e lehtë, e cila përgatitet me djathë mocarela, domate e borzilok, dhe sipër i hidhet vaj ulliri, rigon e kripë.

Tavë me oriz dhe presh

Në vendin tonë janë të shumëllojshme gatimet me presh, sidomos në zonën e Myzeqesë kanë qenë ushqimi bazë për stinën e dimrit. Ne do japim një nga recetat që përdoret në këtë zonë,tavë ne oriz dhe presh, që është e shijshme, e shpejtë dhe ka një kosto të ulët.

Perime në Avull

Perimet bëjnë shumë mirë për shëndetin tonë, sepse përmbajnë vitamina nga më të ndryshmet. Duhet ti konsumojmë sa më shumë gjatë vakteve. Perimet, në çfarë do lloj mënyre i gatuajmë, nuk duhen të jenë shumë të ziera sepse humbasin të gjitha vlerat ushqyese. Zierja në tenxhere me avull është mënyra më e mirë e më e shëndetshme për të gatuar perimet dhe jo vetëm. Në këtë mënyrë perimet nuk janë në kontakt me ujin dhe ruajnë të gjitha vlerat ushqyese.