8 Arsyet pse duhet të konsumoni darkën sa më herët

Shumica e mjekëve dhe nutricionistëve thonë se ngrënia herët është e dobishme për shëndetin, dhe ne do të shqyrtojmë pse ekspertët e shëndetit gjithmonë rekomandojnë të përfundojnë aktivitetet gustatorike të ditës më herët sesa zakonisht.

1. Ngrënia e darkës herët është e mirë për shëndetin

Fjetja herët konsiderohet e dobishme për ne, jo vetëm sepse ju lejon të merrni gjumin e kërkuar, por edhe sepse mund të zgjoheni më energjikë dhe më të freskët mëngjesin tjetër.

2. Humbje në peshë

Një nga motivimet më të mëdha për të ngrënë darkë herët është se ndihmon në humbjen e peshës. Orari më i mirë për të ngrënë vakte është midis 6 e mëngjesit dhe 7 pasdite, dhe duke e përmbyllur darkën tuaj herët, ka më shumë mundësi të merrni më pak kalori. Kjo ndodh sepse ju e arrini pikën e ngopjes më herët, dhe trupi juaj është në gjendje ta shfrytëzojë ushqimin në mënyrë më efikase.

Si të bini nga pesha me çokollatë

3. Redukton rrezikun e mbipeshës

Kur hani vonë, kaloritë që konsumoni nuk kërkohen nga trupi juaj për energji, prandaj ato përfundojnë duke u ruajtur si yndyrë. Ushqimi me vonesë rregullisht ndez një cikël të kalorive duke u ruajtur si yndyrë, gjë që mund të çojë në shtim në peshë dhe madje edhe mbipeshë.

Ushqimet ideale pas palestrës

4. Redukton rrezikun e kancerit

Një studim i kancerit tregoi se ata që hanë darkë të paktën dy orë para fjetjes kanë një rrezik të zvogëluar të kancerit. Për burrat, ekzistonte një rrezik i zvogëluar prej 26% të kancerit të prostatës, dhe për gratë, një rrezik I zvogëluar prej 16% të kancerit të gjirit.

5. Përmirëson nivelin e humorit dhe energjisë

Konsumimi i darkës herët i jep trupit tuaj më shumë kohë për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, gjë që luan një rol që të ndiheni më pak të lodhur dhe të irrituar. Për më tepër, të hahet herët ju jep më shumë energji për të kryer aktivitete para shtratit.

6. Përmirëson tretjen.

Nëse hani ushqim para se të shkoni në shtrat, ushqimi nuk tretet siç duhet pasi shtrirja në krevat shkakton shumë probleme si zbaticë acidi, gazi, bloating ose dhimbje barku. Të gjitha këto probleme janë simptoma të dispepsi, dhe sa më shumë hapësirë të lini midis darkës dhe gjumit, aq më mirë funksionon sistemi juaj tretës.

Vetitë e ujit me limon me stomak bosh

7. Gjumë i mirë

Të konsumoni një vakt afër gjumit mund t’ju prishë gjumin. Sistemi juaj tretës do të funksionojë gjatë kohës që jeni në gjumë, i cili mund të ndikojë në REM ose gjumin e thellë, duke shkaktuar shqetësime ose pagjumësi. Ushqimi me vonesë ka efekte të ngjashme në gjumë si alkooli.

Si të bëjmë gjumë me të mirë

8. Përmirëson shëndetin e zemrës

Njerëzit që hanë darkë vonë janë më të ndjeshëm për të ngrënë më shumë. Kur hani vonë, kaloritë nuk digjen, dhe ato shndërrohen në trigliceride, një acid yndyror që rrit rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Konsumimi I ushqimit të darkës herët zvogëlon rrezikun e formimit të triglicerideve.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like