Cfarë është vitamina D dhe çfarë roli ka në trup?

Vitamina D, e njohur edhe si vitamina e diellit, prodhohet nga trupi si një përgjigje ndaj ekspozimit të diellit; ai gjithashtu mund të merret nga konsumimi i ushqimeve.

Të kesh mjaftueshëm vitaminë D është e rëndësishme për një numër arsyesh, përfshirë mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve të shëndetshëm; ai gjithashtu mund të mbrojë kundër një sërë gjendjesh si kanceri, diabeti tip 1 dhe skleroza e shumëfishtë.

Përmirësimi shëndetit nga pirja e ujit të ngrohtë

Vitamina D ka role të shumta në trup:

Ruan shëndetin e kockave dhe dhëmbëve.
Ndihmon në mirëqenien e shëndetit të sistemit imunitar, trurit dhe sistemit nervor.
Rregullon nivelet e insulinës dhe ndihmon në menaxhimin e diabetit.
Mbështet funksionin e mushkërive dhe shëndetin kardiovaskular.
Ndikon në gjendjen e gjeneve të përfshira në zhvillimin e kancerit.

Proteinat dhe Vitaminat për shëndetin e flokëve tuaj

Çfarë është vitamina D?

Vitamina D në të vërtetë nuk është një vitaminë. Pavarësisht nga emri, vitamina D konsiderohet një pro-hormon dhe jo si një vitaminë e vërtetë. Vitaminat janë lëndë ushqyese që nuk mund të krijohen nga trupi dhe për këtë arsye duhet të merren përmes dietës.

Sidoqoftë, vitamina D mund të sintetizohet nga trupi ynë kur rrezet e diellit godasin lëkurën tonë. Besohet se ekspozimi i ndjeshëm i diellit në lëkurë për 5-10 minuta 2-3 herë në javë lejon që shumica e njerëzve të prodhojnë mjaftueshëm vitaminë D, por vitamina D konsumohet mjaft shpejt, që do të thotë se mund të merret nga ushqimet, veçanërisht në dimër.

Studimet e fundit kanë sugjeruar që një përqindje e konsiderueshme e popullatës globale ka mungesë të vitaminës D.

Vitaminat dhe proteinat ideale për të rënë nga pesha

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

7 Arsye pse gatimi ju bën të lumtur

Pavarësisht nëse gatuani vetë, me fëmijët tuaj ose me dikë tjetër, ju do të argëtoheni shumë. Edhe pse kërkon vëmendje të detajeve në çdo hap, duket se ia vlen përpjekja kur shikon krijimin tënd të kthehet në një bukuri gastronomike