8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.

Ushqimet që largojne ankthin

1.Shegët

Shega është një nga frutat më të mira për lëkurën e thatë pasi siguron hidratim në qelizat e lëkurës dhe gjithashtu ndihmon në largimin e toksinave nga trupi. Duke qenë i pasur me vitaminë A dhe C, shega përmban një sasi të lartë uji, vitamina dhe minerale të tjera thelbësore.

2. Vezë

Një nga ushqimet më efektive për të parandaluar lëkurën e thatë janë vezët. Vezët janë të pasura me vitamina të tretshme në yndyrë që janë të dobishme në mirëmbajtjen e integritetit membranor të qelizave të lëkurës. Vezët gjithashtu janë të pasura me vitamina A, D dhe E, acide yndyrore omega-3 dhe omega-6, proteina, folate dhe lëndë ushqyese të tjera të dobishme për lëkurën.

Këshilla për ushqyerje të shëndetshme

3. Perimet jeshile me gjethe

Nëse dëshironi të ndryshoni dietën tuaj për lëkurën e thatë, atëherë duhet të siguroheni të shtoni sasi të bollshme të perimeve me gjethe jeshile në të. Perime të tilla përfshijnë lakër, brokoli, spinaq, etj. Këto lloje perimesh përmbajnë kalcium, magnez, acid folik, hekur, vitaminë A, B, C dhe K, fibra dietike dhe shumë lëndë ushqyese të tilla thelbësore.

4. Patatja e ëmbël

Nëse jeni duke kërkuar për perime për të shëruar lëkurën tuaj të thatë një nga opsionet më të efektshme vegjetariane është patatja e ëmbël. Patatet e ëmbla janë të pasura me fosfor, biotinë, kalium, bakër, karotenoide, vitaminë A, B1, B2, B3, B6 dhe kanë një sasi të madhe fibrash dietike.

Si të binidim femijet të hanë shendetshëm

5. Frutat e thata

Frutat e thata si arrat, bajamet, lajthitë dhe llojet e tjera të frutave të thata janë të pasura me EFA, acide yndyrore esenciale si omega 3 dhe omega 6 së bashku me lëndë ushqyese të tjera si kalcium, kalium, zink, hekur, bakër, fosfor, magnez , vitamina B dhe E, etj. Të gjitha këto lëndë ushqyese ndihmojnë në hidratimin e lëkurës, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe ruajtjen e integritetit të qelizave të lëkurës.

6. Çaj kamomili

Po kërkoni të luftoni problemet e lëkurës së thatë? Provoni të pini çaj kamomil aromatik. Ky çaj përmban kamazulen dhe alfa-bisabolol, dy komponime anti-inflamatore që ndihmojnë në qetësimin e lëkurës së thatë. Gjithashtu është e pasur me Vitaminë A, hekur, magnez, kalcium, natrium dhe lëndë të tjera ushqyese të tilla, ai ofron veti antioksiduese ndaj këtij çaji të cilat ndihmojnë në heqjen e toksinave nga trupi dhe në funksionimin e duhur të qelizave të trupit. Për shkak se ka një sasi të madhe uji në këtë çaj, ndihmon gjithashtu në sigurimin e hidratimit të qelizave.

7. Kastraveci

Kastravecat përmbajnë sasi të mëdha uji, gjë që i bën ata një nga ushqimet më të mira për të luftuar gjendjen e thatë të lëkurës. Kastravecët gjithashtu përmbajnë silicë, e cila është një pjesë e rëndësishme e muskujve, ligamenteve, kërcit, tendinave dhe kockave. Kastravecat janë gjithashtu të pasur me vitaminë A, C dhe K, kalium, kalcium, folate, etj., Të cilat e bëjnë atë një ushqim ideal për lëkurën e thatë.

8. Peshku

Nëse konsumimi i një diete jo vegjetariane nuk është problem, shtimi i peshkut në dietën tuaj është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hidratuar lëkurën e thatë. Peshku është i pasur me EFA, ose acide yndyrore thelbësore që ndihmojnë në largimin e toksinave nga sistemi, zvogëlimin e inflamacionit dhe gjithashtu bllokimin e lagështirës në trup. Peshku është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave, mineraleve dhe proteinave që ndihmojnë në funksionimin e duhur të qelizave, duke mbrojtur kështu lëkurën nga tharja dhe plasaritja.

Arsyet pse duhet të konsumojmë peshk

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like