Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.

1- Qumështi me mjaltë ndihmon në tretje

Të qenit përdorues i rregullt i mjaltit promovon rritjen e baktereve të dobishme ose ‘të mira’ në sistemin tretës. Kur qumështi konsumohet çdo ditë me mjaltë, ndihmon në rivendosjen e bakterieve të shëndetshme të nevojshme për një sistem të mirë tretës.

Këshilla për vakte të shpejta

2- Nxit qëndrueshmërinë

Ndër përfitimet e njohura të qumështit të ftohtë dhe mjaltit është aftësia e tyre për të përmirësuar qëndrueshmërinë. Mjalti është i njohur për përmirësimin e shkallës metabolike dhe kështu përshpejton procesin trupor për t’ju dhënë gjithë energjinë që ju nevojitet për të lëvizur gjatë gjithë ditës.

Përfitimet shëndetësore te kafesë

3- Ndihmon për pagjumësinë

Konsumi i qumështit dhe mjaltit është përdorur prej kohësh si ilaç për pagjumësinë dhe vështirësinë e gjumit. Edhe pse të dy janë të mirë në ndihmesën e gjumit, të konsumuara së bashku efekti i tyre është i mrekullueshëm.

Efektet anësore të kafesë

4- Ndihmon shëndetin e kockave

Qumështi është i pasur me kalcium të domosdoshëm për kockat. Sidoqoftë, marrja e kalciumit në vetvete nuk është e mjaftueshme për ta ndihmuar atë të asimilohet në kocka. Mjalti dhe enzimat e tij janë zbuluar të jenë efektive në transportimin e lëndëve ushqyese në trup.

5- Karakteristikat antibakteriale

Si qumështi ashtu edhe mjalti dihet se kanë veti antibakteriale në organizëm siç është stafilokoku. Sidoqoftë, kur merren së bashku, efekti i tyre është më i fortë.

6- Qumështi me mjaltë shëron sëmundjet e frymëmarrjes

Pirja e qumështit të ngrohtë me mjaltë është efektiv në vrasjen dhe shpëlarjen e baktereve në fyt për të lehtësuar infeksionet e traktit respirator.

Pse duhet të pini uje me limon dhe mjaltë

7- Heqin stresin

Pirja e qumështit me mjaltë ka një efekt qetësues në trup pasi lëshon serotoninën në tru i cili ndihmon për relaksim. Dihet gjithashtu se ul nivelin e kortizolit në trup i cili është një hormon stresi.

8- Lufton infeksionet e stomakut

Konsumimi i ilaçeve antibakteriale dhe antioksiduese shkatërrojnë bakteret e dëmshme në stomak dhe luftojnë infeksionet. Pirja e qumështit me mjaltë ndihmojnë në rivendosjen e baktereve të zorrëve në nivele normale dhe shpejtojnë rikuperimin.

Pse duhet te pini ujë me limon me stomakun bosh

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like