7 arsye pse duhet të pini ujë me limon dhe mjaltë

Pirja e ujit me limon dhe mjaltë mund të jetë shumë freskuese dhe qetësuese. Limoni dhe mjalti janë dy përbërës që janë të pasur me lëndë ushqyese që janë të dobishme për shëndetin. Një gotë me ujë të ngrohtë me mjaltë dhe lëng limoni përmirëson shëndetin tuaj të përgjithshëm.

1-Ndihmon në tretje

Problemet tuaja të tretjes do të marrin fund kur të filloni të pini lëng limoni me mjaltë çdo mëngjes. Ky lëng i shëndetshëm do bëjë që sistemi juaj tretës të funksionojë siç duhet. Përzierja e mjaltit dhe lëngu i limonit ndihmon në prodhimin e lëngjeve tretës si biliare dhe acide stomaku.

Ujë me limon për tu rikthyer në formë – Detox Water

Me stinën e verës rikthehen edhe recetat për të mirëmbajtur trupin dhe të rikthejmë format e duhura. Detox water aromatizues me mendërz dhe limon do ju ndihmojë të gjeni ekuilibrin e humbur gjatë muajve të dimrit.
Lexo recetën e plotë

2-Ndihmon në humbjen e peshës

Ashtu si çaji jeshil, lëngu I limonit me mjaltë ndihmon për të humbur peshë duke rritur shkallën e metabolizmit. Gjithashtu ju bën të ndjeheni më të ngopur, duke ju ndihmuar të hiqni disa kile. Lëngu i limonit me mjaltë do t’ju mbajë të hidratuar dhe do t’ju ndihmojë të mbani një peshë të rregullt. Përpiquni të pini një gotë me lëng limoni dhe mjaltë para një vakt.

Granita me limon

Granita me limon është një pije ideale në stinën e verës, pasi i jep shumë freski trupit tonë në ditë të nxehta. Kjo recetë e përgatitur në shtëpi dhe me limon biologjik është e shëndetshme dhe e freskët.
Lexo recetën e plotë

3-Ndihmon në largimin e toksinave

Pirja e lëngut të limonit me mjaltë ju ndihmon të largoni toksinat nga trupi juaj. Kjo përzierje do ta mbajë trupin tuaj të lirë nga toksinat që çojnë deri në kapsllëk.

Gliko me lëkura limoni

Lëkura limoni në shurup përgatiten me lëngun e portokallit dhe kanë një aromë fantastike. Përdorimi kësaj lloj gliko në recetat për ëmbëlsira është nga më të ndryshëm, shijes i jep një flagrancë aromatike por përdoret edhe si dekor.
Lexo recetën e plotë

4-Rrit imunitetin

Do t’ju mbrojë nga infeksionet e zakonshme dhe sëmundjet që vijnë nga ndryshimet sezonale. Mjalti është një ilaç popullor për kollën dhe gripin. Mjalti është gjithashtu i pasur me antioksidantë dhe ka cilësi antimikrobike. Ndihmon që të shërohen më shpejt nga sëmundja,.

Lexo motivet që nuk po humbisni peshe?

5-Mban lëkurën të shëndetshme

Pirja e lëngut të limonit me mjaltë çdo ditë, zvogëlon shfaqjen e puçrrave dhe akneve për një kohë të gjatë. Vaji I limonit dhe antioksidantët e mjaltit punojnë së bashku për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme.

Si te gatuani quinoa.

6-Parandalon krijimin e gurëve në veshka

Efekti antimikrobik i mjaltit dhe efekti diuretik i limonit funksionojnë së bashku për të shpërndarë bakteret dhe substancat e padëshiruara nga sistemi juaj që krijojnë gurë. Urina e koncentruar dhe acidi shkakton një ndjesi djegie gjatë urinimit dhe gjithashtu mund të sjellë krijimin e gurëve.

Proteinat më të rëndësishme për flokët

7-Parandalon sëmundjet e zemrës

Ashtu si të gjitha agrumet e tjera, edhe limonët janë të mbushur me lëndë ushqyese të shëndetshme. Limoni është I pasur me Vitaminë C, dhe është vërtetuar në shumë studime se përmbajtja e lartë e vitaminës C mund të parandalojë faktorët që shkaktojnë sëmundje të zemrës.

Lexo arsyet pse duhet te konsumoni peshk.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Ushqimi i fëmijëve të moshës 8-12 muajsh

Ju mund ta kuptoni që foshnja juaj është gati të përparojë në fazën tjetër 2 të ushqimit në rast se vëzhgoni shenja si refleksi i futjes së gjuhës, për shkak të së cilës një fëmijë mund të marrë pa probleme ushqimin në gojën e tij dhe ta gëlltisë atë në mënyrë efikase.

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.