10 arsye pse duhet të pini qumësht përpara se të flini gjumë

Qumështi ka qenë një nga ushqimet kryesore në dietat ditore që nga kohërat e lashta. Qumështi ka një mori përfitimesh shëndetësore pasi është i pasur me disa nga vitaminat dhe mineralet më të domosdoshme për një shëndet të mirë. Konsiderohet si një ushqim i shëndetshëm, prandaj është e dobishme të filloni ditën tuaj me një gotë qumësht.

Konsumimi i qumështit para gjumit mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të flini më mirë pas një dite të vështirë pune.

1. Ndihmon për një gjumë më të mirë.

Pirja e qumështit para gjumit mund të përmirësojë ndjeshëm cilësinë tuaj të gjumit. Qumështi ka peptide triptofan dhe bioaktiv të cilat mund të ndikojnë pozitivisht në cilësinë e gjumit. Në shumë raste, njerëzit që kanë probleme të flenë gjumë për shkak të stresit, duhet të pinë një gotë qumësht në kohën e gjumit sepse jep relaksimin e shumëkërkuar dhe gjumin e plotë 8-orësh.

Përfitimet e qumështit me mjaltë

2. Ndihmon në humbjen e peshës

Me pirjen e qumështit gjatë natës mund të arrihet humbja e peshës. Pirja e qumështit gjatë natës mund t’ju japi një ndjenjë të plotësisë që mund t’ju ndalojë të zgjoheni për shkak të urisë. Njerëzit mund të luftojnë me sukses kërkesën e tyre të darkës së mesnatës, thjesht duke pasur një filxhan qumësht të ngrohtë, pa u shqetësuar për të fituar peshë. Gjithashtu, qumështi është një burim thelbësor i proteinave i cili mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe sigurimin e niveleve të mjaftueshme të energjisë. Sigurohuni që të konsumoni versionin e qumështit me pak yndyrë.

Teknika për të rënë nga pesha

3. Ndërton kocka të shëndetshme

Qumështi ka nivele të larta të vitaminës D e cila kërkohet nga trupi për thithjen e kalciumit të domosdoshëm për formimin e kockave të shëndetshme. Kështu, qumështi mund të ndihmojë trupin në shërimin e vetë dhe në rinovimin e çdo përmbajtje të varfëruar të vitaminës D. Për më tepër, vitamina D mund të kompensojë shfaqjen dhe dëmin e shkaktuar nga shumë sëmundje si osteoporoza, e quajtur edhe sëmundja “e eshtrave të brishta”, sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Ushqime për kocka të forta

4. Ndihmon për lëkurë më të mirë

Pirja e qumështit gjatë natës ka shumë përfitime për lëkurën. Marrja e rregullt e qumështit mund të përmirësojë gjendjen e lëkurës duke i dhënë asaj një pamje rinore. Qumështi ka vitaminë B12 e cila mund të ndihmojë në humbjen e elasticitetit të lëkurës dhe kolagjenit duke e injektuar atë me një shkëlqim dhe pamje të bukur. Vitamina A që ekziston në qumësht mund të ndihmojë formacionet e reja qelizore dhe të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës duke e bërë atë rrezatuese dhe të përsosur.

5. Siguron energji

Pirja e qumështit të ngrohtë para se të flini gjatë natës mund të ndikojë ndjeshëm në ditën tjetër. Mund të zgjoheni plot energji dhe të rigjallëroheni. Kjo mund t’ju ndihmojë të filloni ditën tuaj me më shumë energji dhe t’ju lejojë të qëndroni aktiv dhe në humor gjatë gjithë ditës.

Lexo si të rekuperoni energjitë

6. Redukton nivelet e stresit

Pirja e një filxhani qumësht para gjumit mund të jetë një teknikë e shkëlqyeshme për të zvogëluar stresin. Proteina, laktiumi që gjendet në qumësht ka një ndikim qetësues në trup duke ulur presionin e gjakut, duke relaksuar muskujt dhe duke ulur nivelin e kortizolit, një hormon që lëshohet nga trupi kur është nën stres. Laktiumi mund të ndikojë në receptorët e trurit për të ndihmuar kontrollin e stresit dhe ankthit.

7. Kontrollon nivelet e kolesterolit

Pirja e qumështit me pak yndyrë ose pa yndyrë mund të bëjë mrekulli për të ulur nivelin e kolesterolit. Proteinat e përfshira në qumësht mund të ulin kolesterolin e keq (LDL) dhe të rritin kolesterolin e mirë (HDL). Qumështi i lopës është plot me vitamina A, D dhe kalcium të cilat mund të kontribuojnë pozitivisht në shëndetin e zemrës suaj.

8. Përmirëson tretjen

Përzierja magjike e mjaltit dhe qumështit mund të ketë përfitime të ndryshme shëndetësore. Një nga përfitimet e pirjes së qumështit me mjaltë para gjumit mund të përfshijë avancimin e tretjes së shëndetshme. Qumështi, kur kombinohet me mjaltë, funksionon si një prebiotik i cili mund të ushqejë rritjen e baktereve të mira dhe të eliminojë bakteret e këqija që shkaktojnë sëmundje në zorrë.

9. Masat mbrojtëse kundër ftohjes dhe kollës

Konsumimi i qumështit të ngrohtë duke shtuar pak shafran të Indisë gjatë natës mund të jetë një ilaç i fuqishëm natyral për të lehtësuar simptomat e ftohjes dhe kollës. Karakteristikat antioksidues dhe antibakteriale të qumështit dhe shafranit mund të shpejtojnë procesin e rikuperimit dhe madje të parandalojnë shfaqjen e ftohjes.

10. Lufton çrregullimet e zorrëve

Pirja e qumështit të ftohtë gjatë natës mund të sjellë lehtësim të menjëhershëm nga aciditeti dhe mund të ndihmojë në përmirësimin e problemeve të tjera të zakonshme të stomakut, si kapsllëku, flakërimi në gji. Acidi laktik i pranishëm në qumësht mund të ndihmojë në neutralizimin e ngritjes së aciditetit në zorrë. Për më tepër, përmbajtja e lartë e kalciumit mund të thithë çdo acid të tepërt të prodhuar në stomak duke zvogëluar me sukses simptomat e tij.

Përfitimet e pirjes së ujit me limon

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like