10 ushqimet që duhet të hani gjatë shtatzënisë

Ngrënia sipas një diete të shëndetshme gjatë shtatzënisë është shumë e rëndësishme. Gjatë kësaj kohe, trupi juaj ka nevojë për lëndë ushqyese shtesë, vitamina dhe minerale. Në fakt, ju mund të keni nevojë për 350-500 kalori shtesë çdo ditë gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë. Një dietë që nuk ka lëndë ushqyese kryesore mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e foshnjës.

Dieta gjatë shtatzënisë

Zakonet e dobëta të ngrënies dhe shtimi i peshës së tepërt mund të rrisin rrezikun për diabet gestacional dhe shtatzëni ose komplikime të lindjes.

Këtu janë 10 ushqime mjaft ushqyese kur jeni shtatzënë

E thënë ndryshe, zgjedhja e ushqimeve të shëndetshme dhe ushqyerja do të ndihmojë në sigurimin e shëndetit tuaj dhe foshnjës tuaj. Gjithashtu do ta bëjë shumë më të lehtë humbjen e peshës së shtatzënisë pasi të keni lindur.

1 Produkte të qumështit

Gjatë shtatzënësisë, duhet të konsumoni proteina dhe kalcium shtesë për të përmbushur nevojat e fetusit në rritje. Bulmeti është burimi më i mirë dietik i kalciumit I cili siguron sasi të larta të fosforit, vitaminave të ndryshme B, magnezit dhe zinkut. Kosi, veçanërisht kosi grek, është i dobishëm për gratë shtatzëna.

10 ushqimet më të mira për femrat

2 Bishtajat

Ky grup ushqimesh përfshijnë thjerrëzat, bizelet, fasulet, qiqrat, sojet dhe kikirikët.
Bishtajat janë burime të shkëlqyera me bazë bimore të fibrave, proteinave, hekurit, folateve (B9) dhe kalciumit – të gjitha që trupit tuaj i duhen më shumë gjatë shtatzënisë.
Folati është një nga vitaminat B (B9). Është shumë e rëndësishme për shëndetin e nënës dhe fetusit, veçanërisht gjatë tremujorit të parë.

Lexo cilat janë vetit e qepëve

3 Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë shumë të pasura me beta-karoten, një përbërës bimore që shndërrohet në vitaminë A në trupin tuaj.
Vitamina A është thelbësore për rritjen dhe diferencimin e shumicës së qelizave dhe indeve.
Gratë shtatzëna këshillohen të rrisin konsumimin e tyre me vitaminë A me 10–40%

Receta gatimi për shtatzënë

Pulë në tavë me petë – Receta tradicionale

Pulë në tavë me petë është një recetë e vjetër dhe shumë e pëlqyeshme e cila është përdorur shumë nga amvisat shqiptare. Tradita e kësaj recete është pjekja në saç, por megjithatë ajo mund të përgatitet edhe në furrë.
Lexo recetën e plotë

Kima me Vezë në Tavë Balte

Kima me vezë dhe me mish të grirë është një recetë e kuzhinës tradicionale shqiptare. Në zona të ndryshme mund të ndryshojnë përbërësit po ky kombinim qe kemi zgjedhur është shumë i shijshëm dhe përgatitet në tavë balte.
Lexo recetën e plotë

4 Salmon

Salmoni është shumë i pasur me acide yndyrore thelbësore omega-3. Këto gjenden në sasi të larta në ushqimet e detit, dhe ndihmojnë në ndërtimin e trurit dhe syve të fetusit tuaj Sidoqoftë, gratë shtatzëna këshillohen në përgjithësi të kufizojnë konsumimin e ushqimit të detit në dy herë në javë, për shkak të merkurit dhe ndotësve të tjerë që gjenden tek peshqit yndyror.

Peshk Salmon në furrë me erëza

Receta e mëposhtme është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe e shëndetshme. Salmoni është një peshk i pasur me omega3 që ndihmon në uljen e kolesterolit. Në këtë recetë e kemi sjellë salmonin të gatuar në furrë me erëza të ndryshme e pak galetë. Kjo pjatë është ideale e shoqëruar me një gotë verë të bardhë të ftohtë.
Lexo recetën e plotë

5 Veza

Vezët janë ushqimi i fundit shëndetësor, pasi ato përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju nevojitet. Një vezë e madhe përmban 77 kalori, si dhe proteina dhe yndyra me cilësi të lartë. Paketon gjithashtu shumë vitamina dhe minerale.

6 Brokoli dhe perimet jeshile me gjethe

Brokoli dhe perimet jeshile, si kale dhe spinaq, përmbajnë shumë nga ushqyesit që u duhen grave shtatzëna.
Këto përfshijnë fibra, vitaminë C, vitaminë K, vitaminë A, kalcium, hekur, folate dhe kalium.
Për më tepër, brokoli dhe perimet me gjethe janë të pasura me antioksidantë. Ato gjithashtu përmbajnë komponime bimore që përfitojnë sistemin imunitar dhe tretjen.

Pse duhet të konsumojmë brokoli?

7 Mishi

Mishi i viçit, mishi i derrit dhe pulës janë burime të shkëlqyera të proteinave me cilësi të lartë.
Hekuri është një mineral thelbësor që përdoret nga qelizat e kuqe të gjakut si pjesë e hemoglobinës. Është e rëndësishme për shpërndarjen e oksigjenit në të gjitha qelizat në trupin tuaj.

Mish viçi me kos

Si te gatuajmë mish viçi me kos në mënyrën më të thjeshtë. Kosi përveçse i jep butësi mishit i kalon edhe një shije të veçantë dhe karakteristike. Edhe pse mund të ngjasoje me tave kosi, kjo pjatë është me të vërtet shume e shijshme dhe për tu provuar.
Lexo recetën e plotë

8 Manaferra

Manaferrat janë të mbushura me ujë, karbohidrate të shëndetshme, vitaminë C, fibra dhe antioksidantë.
Ato zakonisht përmbajnë sasi të larta të vitaminës C, e cila ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin.
Vitamina C është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e lëkurës dhe imunitetin.

Cheesecake me kos e manaferra – Pa pjekje

Receta për cheesecake me kos pa pjekje dhe me manaferra është mjaft e veçante dhe me një shije delikate. Kjo ëmbëlsirë nuk ka nevoje për pjekje, pasi nuk përmban miell edhe as vezë. Mjafton të ruhet në frigorifer pas përgatitjes. Le të shikojmë si gatuhet ëmbëlsira cheesecake.
Lexo recetën e plotë

9 Avokados

Avokadot përveçse të shijshëm, përmbajnë shumë acide yndyrore të pangopura.
Ato janë gjithashtu të pasura me fibra, vitamina B, vitaminë K, kalium, bakër, vitaminë E dhe vitaminë C.

Brusketa me salcë Avokado

Brusketa me salcë avokado mund ta konsumojmë si antipasta dhe janë tepër të thjeshta për tu përgatitur. Avokado është një pemë ekzotike dhe një nga ushqimet më të shëndetshme.Vjen nga Amerika e Mesme dhe Amerika Jugore. Mund të konsumohet e njomë, e prerë në feta ose të përgatitet si salcë.
Lexo recetën e plotë

Avokado me karkaleca

Një antipastë perfekte për festa është sallata e avokado me karkaleca. Kjo është një recetë gatimi shumë e thjeshtë, e freskët dhe delikate. Nuk kërkon shumë mundim në përgatitje por rezultati përfundimtar është me të vërtetë fantastik.
Lexo recetën e plotë

10 Fruta të thata

Frutat e thata kanë përgjithësisht shumë kalori, fibra dhe vitamina dhe minerale të ndryshme. Një copë frutash e thatë përmban të njëjtën sasi lëndësh ushqyese si frutat e freskëta, thjesht pa të gjithë ujin dhe në një formë shumë më të vogël.

Kuriozitet: Gjatë shtatzënësisë, vëllimi i gjakut rritet deri në 1.5 litra ose rreth 1400 gr. Prandaj, është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar siç duhet. Fetusi juaj zakonisht merr gjithçka që i nevojitet, por nëse nuk shikoni sasinë e marrjes së ujit, mund të dehidratoheni.

Ushimet ideale kur jeni me grip

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Arsyet pse duhet të konsumoni brokoli

Brokoli ka shumë vlera ushqyese për organizmin. Ka përbërje anti-inflamatore, anti-kancerogjene dhe antioksiduese, dhe përmban ushqyes që ofrojnë ndihmesë ndaj detox së bashku me shumë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme që ndihmojnë për një shëndet më të mirë.