5 rregulla të arta për të rënë nga pesha

Cilat janë rregullat për të rënë nga pesha? Ne kemi veçuar 5 rregulla për të rënë nga pesha të cilët i konsiderojmë të vlefshme dhe praktike. Lexoni me kujdes dhe vendosini në punë sa më parë. Na shkruani gjithashtu rezultatet në hapësirën e komenteve.

Rregulli 1: Humbisni peshë pa dieta

Ekziston vetëm një rregull që duhet të ndiqni kur bëhet fjalë për humbje peshe: Hani më pak kalori sesa digjni.

Kur konsumoni më shumë kalori sesa digjni, trupi juaj tenton t’i ruajë ato kalori shtesë si yndyrë (shtim në peshë).
Kur digjni më shumë kalori sesa konsumoni, trupi juaj do të konsumojë rezervat e dhjamit për energji (humbje peshe)

Keshilla si të bini nga pesha

Rregulli 2: Vendosni prioritet proteinat dhe perimet

Proteina është lëndë djegëse për trupin tonë për të rindërtuar muskujt. Por sa proteina duhet të hani? Për 1g për lb peshë trupore (2g për kg) çdo ditë (me një kufi të sipërm 250g).

Perimet mund të jenë ndryshimi midis suksesit në humbje peshe dhe dështimit. Perimet janë të pasura me lënde ushqyese, por të pakta me kalori, që do të thotë se mund të hani shumë prej tyre, do të ndjeheni të ngopur, por nuk keni konsumuar kalori.

Rregulli 3: Kujdes me sasinë e ushqimit

Nëse 3/4 e pjatës sonë të shëndetshme është e mbushur me proteina dhe perime, ku futen yndyrat dhe karbohidratet? Mund të humbisni peshë duke konsumuar yndyrë dhe karbohidrate, por kur konsumohen në sasitë e duhura.

Prandaj duke u vendosur në kategorinë “karbohidrate të shëndetshëm”: këto janë ushqime të shkëlqyera që mund t’ju ndihmojnë të ndjeheni të ngopur dhe t’ju japin energji.

Sa rëndësi ka pesha trupore?

Rregulli 4: Ushtrime fizike për humbjen e peshës (trajnimi i muskujve dhe kardio)

Ekzistojnë tre forma të ushtrimeve që duhen praktikuar kur bëhet fjalë për humbjen e peshës:

  • Ushtrime argëtuese: çdolloj lëvizje që bën zemrën tuaj të rrahë më shpejt.
  • Trajnim interval: trajnim i vrapit të ndryshueshëm : “vrap, vrapim i ngadaltë, vrap”,
  • Ushtrimi i forcës: sforcimi më tepër në ushtrime, çdo lloj ushtrimi që nxeh muskujt.

Dieta Keto, çfarë është?

Rregulli 5: Trajnimi i muskujve për humbje peshe

Kur bëni shtytje dhe tërheqje ose bëni një stërvitje në forcë muskujt tuaj “prishen” gjatë ushtrimit, dhe më pas ata rindërtohen më të fortë gjatë 24-48 orëve të ardhshme.

Ja se si të filloni me stërvitjen:

  1. Provoni rutinën fillestare stërvitore 20 minutëshe të peshave.
  2. Zgjidh një stërvitje për fillestare.
  3. Provoni rutinën e trajnimit të muskujve me 6 nivele.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like