Si të dobësohemi me ujë, limon dhe mjaltë?

Keni akoma vështirësi për të hequr kilogramët e tepërt? Nëse nuk keni kohë për të bërë ushtrime rregullisht, ju duhet një zgjidhje alternative që mund tju ndihmojë. Lajmi i mirë është se ekziston një pije që ka ndikim pozitiv në bark dhe vithe – zonat më problematike që ju shqetësojnë aq shumë!

Mjaltë, limon dhe ujë të ngrohtë!

Përsëri e përsëri, ekspertët e shëndetit dhe naturopatët kanë theksuar përfitimet e mëdha të kombinimit të këtyre produkteve në formën e pijes. Por a e dini se përveç përdorimit për humbje peshe, këta përbërës kanë edhe shumë përfitime të tjera?

Limoni

 • Limoni përmban acid limoni, vitaminë C, magnez dhe kalcium, të cilat janë jashtëzakonisht shumë të dobishme për sistemin tuaj imunitar.
 • Të pasura me antioksidues, limonët rritin prodhimin e kolagjenit dhe e bëjnë lëkurën të duket e pastër dhe rinore.
 • Flavonoidet e pranishme në limon thuhet se kanë veti anti-kancerogjene.
 • Limoni forcon mekanizmin e trupit për të tërhequr hekurin, kështu që nëse vuani nga anemia, duhet të merrni parasysh përdorimin e tij në dietën tuaj.

7 Arsye pse duhet të pini ujë me limon dhe mjaltë

Mjalti

 • Duke qenë i pasur me karbohidrate, mjalti rrit nivelin e energjisë së trupit tuaj.
 • Është i pasur me antioksidantë dhe bën që lëkura juaj të duket e re.
 • Mjalti ka veti antiseptike.
 • Përmban vitaminë C, kalcium, hekur dhe magnez, i cili gjithashtu përmirëson imunitetin e trupit tuaj.

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Përgatitja e pijes së mrekullisë me limon dhe mjaltë

 • Ngrohni pak ujë, nuk ka nevojë të vlojë, sigurohuni që është mjaft e ngrohtë për shkrirjen e mjaltit.
 • Mbushni 3/4 e një gote me këtë ujë të ngrohtë.
 • Shtoni një ose dy lugë çaji mjaltë dhe përziheni mirë.
 • Përzieni lëngun me gjysmë limoni.
 • Piheni atë çdo mëngjes me stomak bosh.

Na shkruani në komente rezultatet e marra nga kjo pije për tu dobësuar.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like