Efektet anësore të kafesë – Njihuni me dëmet që shkakton në trupin tonë kafeina

Kafeja dhe çaji janë pije të shëndetshme nëse nuk abuzohet në konsumim. Shumica e tyre përmbajnë kafeinë, një substancë që mund të forcojë gjendjen tuaj, metabolizmin, performancën mendore dhe fizike por nga ana tjetër mund edhe të shkaktoj gjendje ankthi apo ndryshon metabolizmin nëse merret me shumicë. Numri i këshilluar i kafesë ditore është 2-3 filxhan por nëse e tejkaloni këtë numër lexoni dëmet që shkakton në trupin tonë kafeina.

Ankthi

Kafeina dihet se rrit adrenalinën. Ajo funksionon duke bllokuar efektet e adenozinës, një kimikat në tru që ju bën të ndiheni të lodhur. Në të njëjtën kohë, ajo shkakton lëshimin e adrenalinës, hormonit “fight-or-flight” i shoqëruar me rritjen e shumtë të energjisë në trup.

Insomnia

Aftësia e kafeinës për të ndihmuar njerëzit të qëndrojnë zgjuar është një nga cilësitë më të çmuara. Por nga ana tjetër, shumë kafeinë mund ta bëjë të vështirë fjetjen e mjaftueshme për tu çlodhur.

Ja cilat jane shenjat qe tregojnë se po konsumoni shume kafe

Ndihmon në tretjen e ushqimit

Shumë njerëz kanë zbuluar se një filxhan kafe në mëngjes ndihmon në lëvizjen e zorrëve të tyre. Efekti qetësues i kafesë lidhet me gastrin, një hormon që stomaku prodhon, duke shpejtuar aktivitetin në zorrën e trashë. Për më tepër, kafeja pa kafeinë ka gjithashtu të njëjtin efekt.

Si e përmirëson shëndetin pirja e ujit te ngrohtë.

Lëvizja e muskujve

Rhabdomyoliza është një gjendje shumë e rëndë në të cilën fibrat e muskujve të dëmtuar hyjnë në rrjedhën e gjakut, duke çuar në dështimin e veshkave dhe probleme të tjera në organizëm.

Lista me ushqimet ideale per palester

Tension i lartë i gjakut

Në përgjithësi, kafeina nuk duket se rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose rrezikun e infraktit në shumicën e njerëzve.Megjithatë, në disa studime është treguar se rrit presionin e gjakut për shkak të efektit të tij stimulues në sistemin nervor.

Ja cilat janë vitaminat ideale nëse keni problem me gjumin.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

7 Arsye pse gatimi ju bën të lumtur

Pavarësisht nëse gatuani vetë, me fëmijët tuaj ose me dikë tjetër, ju do të argëtoheni shumë. Edhe pse kërkon vëmendje të detajeve në çdo hap, duket se ia vlen përpjekja kur shikon krijimin tënd të kthehet në një bukuri gastronomike