Shenjat që tregojnë që po konsumoni shumë kafe

Efektet anësore të kafeinës janë të shumta dhe delikate. Më poshtë do t’ju tregojmë disa shenja ku varësia juaj nga kafeja dëmton shëndetin tuaj. Lista me shenjat qe ju po konsumoni shumë kafe.

Ndiheni në ankth

Sasia e madhe e kafes në të vërtetë mund të përkeqësojnë efektet e ankthit, duke ju marrë gjumin e nevojshëm apo duke ndikuar në gjendjen tuaj gjatë fluturime apo debateve. Personat që konsumojnë shumë kafe, kanë presion më të lartë të gjakut, hormone stresi dhe nivel të dyfishtë të stresit.

Lexo këshilla të vlefshme para se të bëni pazar

Dhimbje stomaku

Nëse dyshoni se kafeja po ju dëmton stomakun dhimbje, atëherë filloni të ndryshoni zakonin e konsumimit të shumtë të kafesë.

Si te bini nga pesha!

Rrahje të shpeshta të zemrës

Ndjenja që zemra juaj po rreh shumë shpejt mund të jetë e frikshme. Ndiheni sikur zemra juaj po përpiqet të shpëtojë nga një kyçje. Këto rrahje të zemrës mund të shkaktohen nga konsumimi i shumtë i kafes dhe kafeinës, nikotinës, madje edhe alkoolit. Në disa raste, një rrahje e shpeshtë e zemrës mund të çojë në marramendje dhe në këputje trupi.

Lexo vetit pozitive te bananes

Keni diarre

Shumica e njerëzve e dinë që kafeja mund t’ju ndihmojë për një gjendje normale, falë vetive të saj qetësuese. Por nëse pini më shumë se dy ose tre në ditë mund të merrni diarre.

Probleme me stomakun?

Nuk mund të flini

Pagjumësia mund të jetë një shenjë treguese e konsumimit të shumtë të kafesë. Edhe nëse betoheni se kafeja nuk ka ndonjë efekt mbi ju, kjo pije e shijshme për ju, mund të shkatërrojë ciklin tuaj të gjumit.

Gjendje paniku

Kafeja ju bën të ndjeheni më vigjilent, por ndonjëherë kjo ndjenjë shndërrohet në shumë gjëra të këqija. Kjo është ajo pika ku hyn paniku. Kafeina shpejton sistemin tuaj nervor qendror, duke bërë që të ndiheni të frikësuar. Shmange kafen e katërt dhe ndalo lëkundjet.

Keni dhimbje koke

Nëse pini shumë kafe për një kohë të caktuar (duke marrë një tepricë ditore prej 500 mg kafeinë, ose ekuivalentin e pesë filxhanëve të kafesë) mund të kaloni në disa simptoma ku përfshihen dhimbje koke dhe lodhje.

Ushqimet ideale për trurin tuaj

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like