Cilat janë përfitimet shëndetësore të kërpudhave?

Kërpudhat janë shumë të dobishme për shëndetin. Ato kanë pak kalori, janë të pasura me vitamina dhe kanë një shije të mrekullueshme. Dhe pse kërpudhat nuk futen në kategorinë e perimeve, por ato përdoren dhe shërbehen si perime. Lexoni në vazhdim për të mësuar sesi kërpudha ndihmon dhe përmirëson shëndetin.

Mëso më shumë si te bini nga pesha!

1. Kërpudhat ndihmojnë në forcimin e imunitetit

Kërpudhat janë një mundësi e shkëlqyeshme ushqimore për forcimin e sistemit imunitar. Kërpudhat përmbajnë selen, i cili ndihmon në prodhimin e qelizave-T. Prania e fibrës beta-gluten në muret e kërpudhave ndihmon në luftimin e qelizave të kancerit dhe gjithashtu ndihmon në parandalimin e llojeve të ndryshme të tumoreve.

Supë me kërpudha

Supë me kërpudha është një recetë e lehtë dhe me vlera ushqimore që duhet të shtojmë në dietën tonë. Ekzistojnë më shumë se 4000 lloje kërpudhash, por vetëm 100 prej tyre janë të ngrënshme.
Lexo recetën e plotë

2. Nxit prodhimin e vitaminës D

Vitamina D është e rëndësishme për forcimin e kockave, kjo vitaminë është e nevojshme edhe për forcimin e sistemit imunitar dhe për të luftuar depresionin. Konsumimi i kërpudhave mund t’ju sigurojë Vitaminë D.

Oriz me kërpudha

Orizi me kërpudha (rizoto me kerpudha) është një pjatë shumë e mirë dhe e përshtatshme për të gjithë, sidomos për ata persona që kanë probleme të tolerancës ushqimore siç janë personat çeliak të cilët alergjia kryesore u vjen nga mielli i grurit. Kjo pjatë rizoto me kerpudha është e shpejtë, e thjeshtë e me një rezultat vërtet të kënaqshëm.
Lexo recetën e plotë

3. Kërpudhat ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit

Kërpudhat përmbajnë enzima të caktuara dhe fibra dietike që janë të dobishme për ruajtjen e niveleve normale të kolesterolit në trup. Prandaj, duke përfshirë këtë ushqim të mrekullueshëm në dietën tuaj, ju mund të zvogëloni shanset për të pasur sëmundje zemre, aterosklerozë, goditje në tru, etj. Ky ushqim është gjithashtu i pakët me karbohidrate dhe nuk përmban kolesterol apo yndyrë. Pra, hani kërpudha!

Kurorë pureje me kërpudha e salçiçe

Kjo recetë është shumë e shijshme. Bashkimi i puresë së patates me kërpudhat e salçiçet është një kombinim perfekt.
Lexo recetën e plotë

Lexo ushqimet ideale kur jeni me grip

4. Kërpudhat mund të ulë rrezikun e diabetit

Duke qenë me sasi të pakta me karbohidrate, ky ushqim është ushqim ideal për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Kërpudhat mund të ndihmojnë në menaxhimin dhe uljen e niveleve të sheqerit në trup. Karakteristikat antibiotike të kërpudhave gjithashtu ndihmojnë në mbajtjen e simptomave të diabetit në kontroll.

Kofshë gjel deti me kërpudha

Kofshë gjel deti me kërpudha është një recetë e thjeshtë për tu gatuar. Ne i kemi pjekur në tenxhere presioni për të përgjysmuar kohën, por nëse ju nuk keni në dispozicion një të tillë, mund ti piqni në një tenxhere të thjeshtë.
Lexo recetën e plotë

5. Kërpudhat mund të kurojë aneminë

Anemia është një gjendje që karakterizohet nga nivel i ulët i hekurit në trup. Sidoqoftë, kjo gjendje mund të kurohet ose të tejkalohet duke shtuar ushqime që janë të pasura me hekur dhe kërpudhat janë një nga burimet më të pasura të hekurit. Nëse keni mungesë hekuri, duhen përfshirë kërpudhat në dietën tuaj në formën e supës me kërpudha ose forma të tjera mund të ndihmojnë në mënjanimin e gjendjes.

Mëso cilat janë përfitimet shëndetësore te qepëve

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.