Ushqimet që duhet të konsumoni dhe të shmangni përpara gjumit

A e dini se rreth 70 milion njerëz në të gjithë botën vuajnë nga pagjumësia? Në fakt, shumë mjekë tani këshillojnë që të shohim rutinat dhe zakonet tona ditore në mënyrë që të zgjedhim cilësinë dhe sasinë e gjumit të nevojshëm. Një mënyrë për ta bërë këtë është përmes ushqimit. Pra, le të shohim disa nga ushqimet më të mira për të ngrënë para shtratit.

Vezë

Vezët janë një burim i pasur me proteina që do t’ju mbajë të ngopur deri në mëngjes, janë të thjeshta për tu tretur dhe ju bëjnë të ndjeheni të ngopur. Ato janë gjithashtu të shkëlqyera për shkak të vlerave ushqyese edhe pse janë në përmasa të vogla.

Vezë me kërpudha

Një përgatitje e thjeshte dhe shumë e shijshme. Vezë më kërpudha kombinuar me disa patate dhe qepe te freskëta del një pjatë e shkëlqyer.
Lexo recetën e plotë

Djathë

Një fetë ose një kub djathë mund të jetë një ushqim i mirë që duhet të hani para se të shkoni në shtrat. Djathi ka yndyra të qumështit, proteina, dhe gjithashtu jep ndjesinë e ngopjes.

Tofu

Ky burim i proteinave vegjetariane është shumë më i lehtë për tu tretur dhe me shumë vlera ushqyese. Një sallatë tofu mund të jetë një mundësi e mirë për një darkë të lehtë por që ju ngop.

Ananasi

Kush nuk dëshiron diçka të ëmbël para se të flejë? Ne të gjithë duam! Një ‘e ëmbël’ e shëndetshme që mund të hani përpara se të shkoni në shtrat është ananasi. Kombinojeni me djathin për ëmbëlsirën dhe flini rehat.

Ananas në skarë

Fistik

Një tas i vogël me fistikë është një zgjedhje e shëndetshme para gjumit. Provojeni por kini kujdes të shmangni llojin e kripur për të parandaluar konsumimin e panevojshëm të kripës.

Avokado

Ky frutë është i pasur me yndyra të mira (yndyra të pangopura) që ju bëjnë të ndiheni mirë në barkun tuaj dhe në këtë mënyrë ju ndihmon në përmirësimin e cilësisë së gjumit tuaj. Për më tepër ndihmojnë edhe në tretje!

Avokado me vezë në furrë

Avokado e përgatitur në këtë mënyre është jashtëzakonisht ushqyese.
Lexo recetën e plotë

Gjoks pule

Për ata me një oreks të madh, në kërkim të një darke më të konsiderueshme, një gjoks pule i pjekur në skarë është një zgjedhje e shkëlqyer. Jo vetëm që do ju ndihmojë të ndjeheni të ngopur, por dihet gjithashtu se është një praktikë e mirë për gjumë të mirë.

Pule në tavë me Speca Gogozhare

Pula ne tave e gatuar me speca gogozhare është një pjatë shumë e shijshme. Shija majhoshe e speckave gogozhare i jep mishit të pulës një aromë e shije të veçantë. Kjo pjatë është ideale për drekat me miqtë pasi mund ta përgatisim më përpara.
Lexo recetën e plotë
1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

Arsyet pse duhet të konsumoni brokoli

Brokoli ka shumë vlera ushqyese për organizmin. Ka përbërje anti-inflamatore, anti-kancerogjene dhe antioksiduese, dhe përmban ushqyes që ofrojnë ndihmesë ndaj detox së bashku me shumë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme që ndihmojnë për një shëndet më të mirë.

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.