Çfarë duhet të konsumoni pas palestrës

Ju përpiqeni shumë kur shkoni në palestër, duket sikur lini aty çdo energji të trupit tuaj dhe mendoni se kjo është e mjaftueshme, por a është e vërtetë? Për të mbajtur një peshë të rregullt, është e rëndësishme të shkoni në palestër, por duhet thënë se kjo nuk është mjaftueshëm sepse nuk do t’ju mbajë gjithmonë në formë. Ajo që hani pas palestër gjithashtu ndikon në peshën tuaj kështu që zbuloni se çfarë duhet të hani pas stërvitjes.

Cilat lëndë ushqyese të rëndësishme duhet të përfshihen në një dietë pas stërvitjes?

Ka disa lëndë ushqyese të cilat duhet të merren nga organizmi nëse dëshironi të përfitoni sa më shumë nga dieta juaj. Ato janë – karbohidratet, proteinat dhe yndyrat.

Si të gatuajmë brokoli!

Karbohidratet

Karbohidratet ndihmojnë në ndërtimin e muskujve. Konsumimi i ushqimeve të pasura me karbohidrate është i rëndësishëm por sigurisht nuk duhet ta teproni. Sigurohuni që të merrni raportin e drejtë të karbohidrateve me proteinat. Në mënyrë ideale duhet të jetë 3: 1. Për shembull, nëse konsumoni 40 gram proteina, duhet të merrni 120 gram karbohidrate në ditë. Kur glikogjeni pakësohet gjatë stërvitjes intensive, muskujt tuaj fillojnë të bien.

Makarona shtëpie me patate

Këto makarona shtëpie mund të shërbehen thjesht të spërkatura me gjalpë. Kjo pjatë është shumë e pëlqyeshme jo vetëm nga të rriturit por edhe nga fëmijët. Duke pasur si bazë pataten, kjo pjatë është me shumë vlera ushqimore të domosdoshme për trupin tonë.
Lexo recetën e plotë

Receta për makarona të freskëta (pasta e freskët)

Përgatitja e një pjate me makarona të freskëta është komplet ndryshe në shije. Jufkat apo makaronat petë të freskëta nuk kanë nevoj për shumë zierje. Makaronat mund të përgatiten me dorë ose me makineri.
Lexo recetën e plotë

Proteinat

Proteinat ndihmojnë në ndërtimin dhe riparimin e muskujve. Ushtrimet fizike shkakton rënien e proteinave të muskujve në trup. Për të kompensuar këtë humbje, konsumimi i ushqimeve të pasura me proteina është i nevojshme. Gjithashtu, kur ju hani ushqimin tuaj të pasur me proteina direkt pas stërvitjes, ajo ndihmon në ndërtimin e indeve të muskujve.

Rosto me mish viçi

Rosto me mish viçi është një pjatë tipike e të dielave ose e festave familjare. Rosto është një pjatë e shijshme, e thjeshtë për t’u përgatitur dhe gjithmonë mbresëlënëse!
Lexo recetën e plotë

Gjelle me presh dhe mish

Le të shfrytëzojmë deri ne fund atë qe na jep toka me recetën e radhës, gjelle me presh dhe sigurisht ndonjë copë mishi. Recetë shumë e thjeshtë për tu ndjekur dhe për të mos humbur traditën e “gjellëtoreve”!
Lexo recetën e plotë

Yndyrat

Yndyrat ngadalësojnë tretjen dhe mund të pengojnë thithjen e lëndëve ushqyese kur e përfshini atë në ushqimin tuaj pas stërvitjes, por nuk duhet të mohohen përfitimet e saj. Në fakt, pak dhjam nxit sintezën optimale të glikogjenit.

Këshilla si te humbisni peshë.

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

9 Ushqimet që ndihmojnë në tretje

Keni menduar cilat janë ushqimet që ndihmojnë në tretje? Sistemi tretës është një sistem i komplikuar në trupin e njeriut që shërben për të tretur ushqimin. Një tretje jo efikase i mohon organizmit në marrjen e nevojshme të energjisë.