Receta me Mish
Shkruaj një koment

Rosto me mish viçi

Përgatitja: 20 min - Pjekja: 1 h - Sasia: 6 Persona

Rosto me mish viçi është një pjatë tipike e të dielave ose e festave familjare. Rosto është një pjatë e shijshme, e thjeshtë për t’u përgatitur dhe gjithmonë mbresëlënëse!

Përbërësit për Rosto me mish viçi


 • 1 kg mish (kofshë viçi)

 • 500 ml ujë

 • 2 karrota

 • 2 qepë

 • hudhra

 • selino

 • gjethe dafine

 • piper i zi

 • 1 gotë verë e bardhë

 • 2 lugë miell

 • vaj ulliri

 • pak gjalpë

 • kripë


Përgatitja

Mishi për rosto duhet të jetë i gjithë tule, preferohet pjesa e kofshës. Gjithashtu duhet ta zgjedhim cilësor pasi ai duhet të rrijë i butë dhe i lëngshëm në brendësi pas pjekjes.
Pasi ta kemi pastruar nga cipa e shpojmë në disa vende me majën e thikës dhe futim brenda thelpinjtë e hudhrës, piper, kripë. Me kujdes, në mes të tulit duhet të vendosim edhe karrota.

Në hapin tjetër e lidhim copën e mishit nga të gjitha anët me spango kuzhine. Në një tenxhere me fund të trashë hedhim vaj ulliri dhe pak gjalpë, skuqim copën e mishit nga të gjitha anët. Pasi mishi ka marrë ngjyrën e kuqërremtë e shuajmë me verë të bardhë. E lemë pak sa të avullojë alkooli dhe i hedhim masën e ujit dhe të gjithë përbërësit e tjerë.

Rosto me mish Viçi

Rosto me mish viçi e lemë të ziej për rreth 1 orë në zjarr të ngadalshëm.
Kur mishi bëhet gati, nxirret nga lëngu dhe pritet në feta në drejtim të kundërt të fijeve.Lëngu kullohet dhe përbërësit hidhen në grirës elektrik për pak minuta.

Përgatitim salcën duke kaurdisur një lugë miell, i shtojmë lëngun e rostos të ftohur, perimet e grira dhe e trazojmë shpejtë e shpejtë që mielli të mos na bëhet kokërr.
Salcën përgatitur e kullojmë në një sitë dhe hedhim sipër pjatës me rosto.
Rosto me mish viçi mund ta shoqërojmë me perime të tjera, të ziera ose të kaurdisura. Kjo varet nga preferenca e secilit.

Ju bëftë mirë nga Artigatimit.com

Rosto Mish Viçi - Receta Gatimi Shqiptare

Lini një Përgjigje

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Komento nga Facebook!

Shkruani komentin tuaj - Komente