Këshilla për ushqyerjen nëse jeni me anemi

12 Shares
11
0
1

Anemia ndodh kur trupi juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të kuqe të shëndetshme të gjakut. Gjendja është shkaktuar kryesisht nga humbja e gjakut, shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut ose pamundësia e trupit tuaj për të krijuar mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut.

Një dietë e pasur me hekur, vitamina B dhe vitaminë C është e rëndësishme nëse keni anemi por kur ndiqni një plan diete për anemi, mbani mend këto udhëzime:

Mos hani ushqime të pasura me hekur bashkë me ushqime ose pije që bllokojnë thithjen e hekurit. Këto përfshijnë kafe ose çaj, vezë, ushqime të pasura me oksalate dhe ushqime të pasura me kalcium.

5 këshilla për ushqime të shëndetshme

Hani ushqime të pasura me hekur dhe ushqime të pasura me vitaminë C, të tilla si portokall, domate ose luleshtrydhe, për të përmirësuar thithjen.

Hani ushqime të pasura me hekur me ushqime që përmbajnë beta karotën, të tilla si kajsi, speca të kuq dhe panxhar.

Hani një larmi ushqimesh hekuri heme dhe joheme gjatë gjithë ditës për të rritur marrjen tuaj të hekurit.

Hani ushqime heme dhe johem hekuri së bashku kur është e mundur për të rritur thithjen e hekurit.

Shtoni ushqime të pasura me folate dhe vitaminë B-12 për të ndihmuar në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Çfarë ushqimesh duhet të hame në vjeshtë?

12 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

10 Ushqimet që duhet të hani kur jeni sëmurë

Të ushqyerit është një pjesë thelbësore e shëndetit dhe mirëqenies suaj të përgjithshme. Një dietë e mirë me ushqim të ekuilibruar mund të përmirësojë shpejtësinë e rimëkëmbjes së trupit tuaj dhjetëfish më shpejt.

Cilat frutat duhet të konsumojmë në dimër?

Dietologët dhe mjekët e shëndetit pothuajse çdo ditë, kërkojnë që të kuptohet rëndësia e rritjes së konsumit të frutave dhe perime. Mesazhi është mjaft i qartë: hani më shumë prodhime të freskëta dhe më pak ushqime të përpunuara.