Life Style
Leave a comment

Çfarë ushqimesh duhet të hamë në vjeshtë?

Ndërsa temperaturat bien, ne kemi nevojë për të ushqyer dhe ngrohur trupin nga brenda. Nëse jemi duke ngrënë ushqime të ftohta të tilla si frutat, perimet e papërpunuara, sallatat dhe pijet e ftohta, na bëjnë të ndjehemi të ftohtë nga brenda dhe më të prirur të sëmuremi.

Prandaj, muajt e ftohtë kanë të bëjnë me ngrënien e bazave dhe ushqimeve ushqyese që balancojnë hormonet tona, forcojnë sistemin tonë imunitar, rrisin energjinë tonë dhe na bëjnë të ndihemi të ngopur.

Receta për ëmbëlsire amerikane me kunguj.

Çfarë ushqimesh duhet të hamë në vjeshtë?

Më e rëndësishmja sipas mjekësinë tradicionale kineze, ka të bëjë me ngrënien sezonale dhe lokale. Ky është rregulli i përgjithshëm. Ushqimet e mëposhtme janë ato që janë në stinë tani dhe që duhet të jenë pjesë e dietës sonë:

Perimet rrënjë:
karota, kunguj jeshil, kunguj i verdhë dhe patate

Drithëra të plota:
orizi kafë, quinoa dhe tërshëra

Bishtajoret:
fasulet, qiqrat, thjerrëzat, farat e sojës

Perime jeshile:
brokoli, spinaq, lakër jeshile, selino dhe angjinare

Fruta:
mollë, shegë, agrume dhe dardha

Peshqit:
levrek dhe merluc

Bimët:
xhenxhefil, shafran i Indisë, kanellë, rozmarinë, trumzë, borzilok dhe kopër

Si të gatuajme perimet në mënyre perfekte

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *


Komento nga Facebook!

Enter your comment - Comments