Ushqimet që largojnë ankthin dhe stresin

Keni probleme me ankthin dhe pse shkoni rregullisht te psikologu, merrni ilaçet e rekomanduara dhe keni një organizëm të mirë? E vërteta është se trajtimi për ankthin nuk duhet të ndalet kur largoheni nga psikologu juaj, pasi niveli i ankthit përfshin një faktor tjetër të rëndësishëm: dietën tuaj. Nëse nuk e keni provuar të ndryshoni atë që hani, atëherë mungon një element i rëndësishme për të mposhtur ankthin tuaj.

1. Shpragull

Shumë studime që kthehen në vitet 1960 tregojnë se shumë njerëz që vuajnë nga ankthi dhe depresioni kanë mungesë të folatit. Shpragulli është një perime që përmban një sasi të vlefshme të kësaj lëndë ushqyese që rrit humorin. Vetëm një filxhan siguron dy të tretat e vlerës së përditshme të folatit të rekomanduar.

Shparg me vezë

Shparg me vezë është një pjatë e shijshme dhe mund të përgatitet në mënyra të ndryshme. Këto produkte shkojnë shumë më njëra tjetrën ku shija delikate e shpargut forcohet nga veza dhe rezultati është fantastik.
Lexo recetën e plotë

2. Avokado

Vitamina B6 ndihmon trupin të bëjë disa neurotransmetues, përfshirë serotonin, i cili ndikon në humor. Avokadot janë të pasura me vitaminë B që lehtësojnë stresin dhe yndyrën e shëndetshme të zemrës që mund të ndihmojnë në uljen e ankthit. Vitamina E është një lëndë ushqyese që është e rëndësishme për shikimin, riprodhimin dhe ruajtjen e lëkurës së shëndetshme. Gjithashtu ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut dhe është i nevojshëm për formimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Brusketa me salcë Avokado

Brusketa me salcë avokado mund ta konsumojmë si antipasta dhe janë tepër të thjeshta për tu përgatitur. Avokado është një pemë ekzotike dhe një nga ushqimet më të shëndetshme.Vjen nga Amerika e Mesme dhe Amerika Jugore. Mund të konsumohet e njomë, e prerë në feta ose të përgatitet si salcë.
Lexo recetën e plotë

3. Boronica

Kur jemi në ankth dhe stres, trupat tanë dëshirojnë vitaminën C për të ndihmuar në riparimin dhe mbrojtjen e qelizave tona, dhe boronica është e mbushur me Vitaminë C. Boronicat e vogla, por të fuqishme, janë të pasur me antioksidantë dhe vitaminë C të cilat janë treguar se lehtësojnë ankthin.

Tortë me djathë krem dhe boronica

Tortë me djathë krem përmban tre shtresa, karakteristikë ë kësaj ëmbëlsire. Baza përbehet nga biskota, në mes djathi krem dhe sipër sipas dëshirës vendosen frutat e freskëta ose marmelatë.
Lexo recetën e plotë

4. Gjel deti

Keni dëgjuar ndonjëherë për triptofan? Është lënda ushqyese në gjeldeti që ju vë në gjumë pas darkës së Falënderimeve. Sigurish është shumë më shumë se kaq. Triptofani është një aminoacid që i duhet trupit për të prodhuar serotoninën neurotransmetuese, e cila ndihmon në rregullimin e gjumit dhe gjendjes shpirtërore. Sipas Universitetit të Miçiganit, triptofani mund të ndihmojë në uljen e ndjenjave të ankthit.

Gjel deti i pjekur

Gjeli i detit është një karakteristikë e darkës së fundvitit në Shqipëri. Nuk mund ta mendojmë tryezën pa pasur në mes të saj mishin e pjekur të gjelit të detit. Ne e kemi pjekur shumë thjesht, veç me kripë e gjalpë, pa shtuar erëza të tjera, por nëse dëshironi mund ti shtoni piper ose ta mbushni me arra.
Lexo recetën e plotë

5. Bajame

Studiuesit kanë treguar se magnezi mund të jetë një trajtim efektiv për simptoma të lidhura me ankthin. Vetëm 30 gram bajame (kjo është rreth 12 copë) përmban 75 mg magnez që është 19% e vlerës tuaj të rekomanduar ditore. Ju gjithashtu mund të gjeni magnez në ushqime të tilla si bishtajore, fara, dhe avokado, të preferuarat e të gjithëve.

Biskota me bajame – Cantuccini

Zakonisht, siç e kërkon tradita këto biskota hahen duke i ngjyer në verë, ( ‘Vin Santo’ quhet, e cila është një verë e ëmbël si liker), e cila i zbut dhe i jep një shije shumë të veçantë. Me pak përbërës dhe në pak kohë do të gatuajmë këto biskota që do të pëlqehen nga të gjitha.
Lexo recetën e plotë

6. Kos i bardhë

Ju mund të habiteni kur mësoni se ushqimi i fermentuar, përfshirë kosin, për të cilin zakonisht nuk mendoni se bien në këtë kategori – mund të ndihmojë në uljen e ankthit! Është gjetur një lidhje midis konsumit të ushqimeve të fermentuara, probiotike dhe uljes së ankthit social.

Kos i Bardhë

Fermentimi i qumështit mund të jetë një nga teknikat më të vjetra. Shume amvisa e kanë lëne bërjen e kosit ne shtëpi me futjen në masë të produkteve bulmetit në treg. Por jo përherë konsistenca e këtyre produkteve është ajo qe ne kërkojmë. Kjo është një nga arsyet që po ju tregoj disa sekrete të teknikes së zënies së kosit.
Lexo recetën e plotë

7. Salmoni

Sipas një studimi tjetër nga Universiteti Ohio, acidet yndyrore omega-3 janë veçanërisht të efektshme kur bëhet fjalë për ushqime që ndihmojnë me ankthin. Ju mund të gjeni acide yndyrore omega-3 në ushqime si salmoni, farat chia, soja dhe arrat, si dhe vaji i ullirit.

Filetë salmoni me verë të bardhë

Salmoni është një peshk me shumë veti ushqyese dhe duhet konsumuar shpesh. Ne kemi sjellë një recetë shumë të shpejtë, shumë elementare dhe të shijshme.
Lexo recetën e plotë
0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.