Ushqimi i fëmijëve të moshës 0-8 muaj

Qumështi i gjirit është burimi kryesor i të ushqyerit për një fëmijë të sapolindur. Por vjen një kohë kur ushqime të tjera duhet të futen në dietën e një fëmije. Ndryshimi i një foshnje që ushqehet vetëm me qumësht shënon një moment shumë të rëndësishëm. I gjithë procesi mund të jetë shumë sfidues edhe për prindërit. Prandaj, po paraqesim ushqyerjen e një foshnje në faza, në mënyrë që ai të marrë kohën e duhur për t’u njohur me zhvillimin e ri.

Ushqimi i fëmijëve 0 – 4 muajsh

Gjatë kësaj faze, fëmija juaj do të përjetojë shijen e ushqimit pure për herë të parë. Në mënyrë ideale, ky ushqim i jepet një foshnje kur ai fillon të mbajë kokën / qafën e qëndrueshme dhe është në gjendje të ulet përmes disa mbështetjes. Përveç shenjave trupore, shihni edhe për shenjat shoqërore, si foshnja juaj shfaq një interes të mprehtë për të parë atë që të tjerët rreth tij hanë dhe përpiqet të imitojnë zakonet e tyre të ngrënies. Ai mund të hapë gojën sa herë që sheh ushqim dhe shfaqet i uritur edhe pas gji dhënies.

Këshilla për ushqimin e fëmijëve të sapolindur

Ushqimi i fëmijëve 4 – 6 muajsh

Mbani në mend se qumështi i gjirit duhet të mbetet ushqimi kryesor në këtë fazë. Për të filluar këshillohet që të jepen porcione të vogla të ushqimeve pure. Disa lugë mund të jenë të mjaftueshme për fëmijën tuaj. Mund të provoni të shtoni një sasi të vogël të qumështit të gjirit ose qumështit pluhur për ta holluar sa duhet. Në këtë periudhë nuk rekomandohet të shtoni kripë ose sheqer në ushqimin e foshnjës tuaj.

Keshilla ushqimi për fëmijet 6 muajsh

Ushqimi i fëmijëve 6 – 8 muajsh

Gjatë kësaj periudhe ju mund të zvogëloni sasinë e lëngut që përdorni për të holluar ushqimet pure pasi foshnja juaj mund të jetë mësuar me shijen e tyre. Mund të provoni edhe ushqime të reja për të zbuluar se çfarë mund të pëlqejë ose jo fëmija. Prisni për dy ditë para se ti jepni një ushqim të ri për të siguruar parandalimin e ndonjë reagimi alergjik ose problemeve të tretjes.

Si të bindim femijët të hanë shëndetshëm

5 Shares
2 comments
  1. Gabim. Kiwi I jepet pas 12 muaj. Përmban jashtzakonisht aciditet dhe provokon alergji. I fillohet e verdha e vezës, ku i jepet 1 here e jave, vetëm e verdha e vezës me disa pika ujë,që të përtyp me mire.
    Mendoj që këshillat me të sakta I jep pediatri. Argomentet per te sapolindur janë shumë delikate.
    Gjithë të mirat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

9 Ushqimet që ndihmojnë në tretje

Keni menduar cilat janë ushqimet që ndihmojnë në tretje? Sistemi tretës është një sistem i komplikuar në trupin e njeriut që shërben për të tretur ushqimin. Një tretje jo efikase i mohon organizmit në marrjen e nevojshme të energjisë.

5 Arsyet pse duhet të hani çdo lloj ushqimi

Në vend që ta kategorizoni ushqimin si "të mirë" apo "të keq" konsumoheni ushqimin në një mënyrë që ju lejon të shijoni gjithçka. Pak tortë me çokollatë nuk do tju bëjë mbipeshë apo jo të shëndetshëm, por teprimi i ushqimit mund të krijojë probleme me kohën