5 Arsyet pse duhet të hani një banane çdo ditë

A keni menduar ndonjëherë se çfarë përfitimesh keni nga një banane? Përveç që janë të pasura me vitaminë B6, bananet janë një burim i mirë i vitaminës C, fibrave dietike dhe manganit. Bananet janë gjithashtu pa yndyrë, pa kolesterol dhe praktikisht pa natrium. Lexoni këtë artikull dhe filloni të konsumoni një banane çdo ditë

1. Bananet janë një nga burimet më të mira të frutave me vitaminë B6

Vitamina B6 nga bananet thithet lehtë nga trupi juaj dhe një banane e mesme mund të sigurojë rreth një të katërtën e nevojave tuaja ditore për vitaminë B6. Vitamina B6 ndihmon trupin tuaj pasi: prodhojnë qelizat e kuqe të gjakut, metabolizojnë karbohidratet dhe yndyrat, duke i shndërruar ato në energji, metabolizojnë aminoacidet. Vitamina B6 është gjithashtu e mirë për gratë shtatzëna pasi ndihmon në plotësimin e nevojave të fëmijës së tyre për zhvillim.

Petulla me banane

Një variant shumë i shpejt i recetës petulla me banane. Kjo është dhe një mundësi e mirë nëse ju kanë ngelur banane në shtëpi dhe fare mire mund të përgatisni këto petulla të shijshme. Përgatitja e brumit kërkon vetëm fare pak minuta. Pasi ti keni skuqur sipër shtoni sheqer pluhur për akoma më shumë shije.
Lexo recetën e plotë

2. Bananet janë burim i vitaminës C

Një banane e mesme do të sigurojë rreth 10% të nevojave tuaja ditore për vitaminë C. Vitamina C ndihmon duke: mbrojtur trupin tuaj kundër dëmtimit të qelizave dhe indeve, trupi juaj thith hekurin më mirë, trupi juaj prodhon kolagjen dhe ndihmon shëndetin e trurit duke prodhuar serotonin, një hormon që ndikon në ciklin tonë të gjumit, humorin dhe stresin dhe dhimbjet.

Ëmbëlsirë e kthyer me banane të karamelizuara

Ëmbëlsirë me banane të karamelizuara në pamje dhe shije fantastike. Kjo tortë e kthyer me banane është e butë dhe e përsosur për ta shërbyer për mëngjes ose si ëmbëlsirë me çaj. Në vijim varianti i recetës tonë, për të përgatitur këtë ëmbëlsire me banane.
Lexo recetën e plotë

3. Mangani në banane është i mirë për lëkurën tuaj

Një banane e mesme siguron afërsisht 13% të nevojave tuaja ditore për mangan. Mangani ndihmon trupin tuaj të bëjë kolagjen dhe mbron lëkurën tuaj dhe qelizat e tjera nga dëmtimet.

Smoothie me banane, ananas dhe luleshtrydhe

Lëngjet e freskëta janë gjithmonë të shëndetshme dhe të shijshme. Smoothie me banane, ananas dhe luleshtrydhe është një kombinim fantastik dhe për tu provuar.
Lexo recetën e plotë

4. Kaliumi në banane është i mirë për shëndetin e zemrës tuaj dhe presionin e gjakut

Një banane e mesme do të sigurojë rreth 320-400 mg kalium, i cili plotëson rreth 10% të nevojave tuaja ditore për kalium. Kaliumi ndihmon trupin tuaj për një zemër të shëndetshme dhe presionin e gjakut. Përveç kësaj, bananet kanë pas sasi natrium, kombinimi i natriumit dhe kaliumit ndihmon për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut.

Tortë me banane e kakao

Tortë me banane e kakao është një ëmbëlsirë e shijshme që mund ta përgatisni në pak kohe. Nëse keni banane të pjekura shumë dhe nuk dini ç’të bëni me to kjo është një recetë ideale.
Lexo recetën e plotë

5. Bananet ju japin energji – pa yndyra dhe kolesterol

Bananet përmbajnë tre sheqerna natyrale – saharozë, fruktozë dhe glukozë – duke ju dhënë një burim energjie pa yndyrë dhe kolesterol. Si e tillë, bananet janë ideale, veçanërisht për fëmijët dhe sportistët, për mëngjes, si një meze të lehtë në mesditë ose para dhe pas sportit.

A i dini cilat janë arsyet pse duhet të konsumoni banane? Vazhdoni mësoni më shumë mbi përfitimet që keni nga një banane.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.