4 ushqimet më të mira për të patur flokë të shëndetshëm

Në përgjithësi për të pasur flokë të shëndetshëm, duhet që sa më pak të merresh me stilimin dhe trajtimin e flokëve. Kjo do të thotë të mos përdorni mjete të nxehta, të tërhiqni rrënjët duke kapur flokët bisht ose t’i kaloni duart nëpër flokë shumë shpesh gjatë ditës.

4 ushqimet më të mira për flokë të shëndetshëm

Kolagjeni

Kolagjeni gjendet në lëngun e kockave por mund të blihet edhe si një proteinë dhe mund të përdoret në receta gatimi të ndryshme. Kolagjeni ndihmon në sigurimin e proteinave që ndihmojnë në rritjen e flokëve.

7 Arsyet pse duhet të hani karrota

Vaj kokosi

Vaji i kokosit është një hidratues i shkëlqyeshëm si për lëkurën dhe flokët tuaj. Ka aftësinë të depërtojë në rrënjët e flokëve, duke i ndihmuar ato të rriten më të fortë. Mund ta përdorni gjithashtu si një balsam pasi ndihmon për të parandaluar dëmtimin e flokëve dhe për të zvogëluar çdo humbje të proteinave.

Lexo efektin e ujit me limon me stomakë bosh

Alga deti

Shumë alga deti janë të mbushura me minerale që ndihmojnë në prodhimin e enzimave që përmirësojnë shëndetin dhe antioksidantët në trupin tonë. Ato përmbajnë jod, i cili ndihmon në mirëqenien e tiroideve.

A e dini sa kalori duhet të marrim ne ditë?

Proteina

Ngrënia e ushqimeve me shumë proteina, të tilla si arrat dhe farat, vezët e freskëta, dhe peshku i freskët, ndihmojnë në shtimin e proteinave në flokët tuaj, duke e mbajtur atë të shëndetshëm dhe të fortë.

Lexo cili mund të jetë motivi nëse Ndiheni të lodhur?

66 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

You May Also Like