15 Ushqime për foshnjat me diarre (0 muaj – 1 vjeç)

Diarreja tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël i shqetëson shumë prindërit pasi mund ta bëjë fëmijën të ndjehet i lodhur dhe i irrituar. Fëmijët nuk preferojnë të hanë gjatë diarresë, por është e rëndësishme t’i ushqeni ata për të parandaluar dehidratimin. Shumë prindër janë të hutuar se me çfarë duhet të ushqejnë fëmijën gjatë diarresë.

15 ushqime për foshnjat me diarre

Këtu do të gjeni disa nga ushqimet më të mira për tu konsumuar gjatë kësaj periudhe.

Ushqimi fëmijëve të moshës 0-8 muajsh

1. Ushqyerja me gji (0 Muajsh)

Ushqyerja me gji ose ushqyerja me qumësht pluhur gjatë diarresë ndihmon për ta mbajtur fëmijën të hidratuar. Veçanërisht është e rëndësishme kur fëmija juaj është më pak se 6 Muajsh.

2. Ujë (6 Muajsh)

Dhënia e disa gllënjkave me ujë të ftohur të zier ndihmon foshnjën / vogëlushin të mbetet i hidratuar.

3. Oriz i zier (6 Muajsh)

Orizi i zier / Uji i orizit/ Supë me ujin e orizit është ilaçi më i mirë dhe lehtësisht i disponueshëm në shtëpi për diarre; është lëng hidratimi i cili mund të përdoret për zëvendësimin e lëngjeve të humbura gjatë diarresë. Ndihmon gjithashtu për të ulur prodhimin e jashtëqitjes.

Sa gota ujë duhet të pijmë në ditë?

4. Uji i elbit (6 Muajsh)

Uji i elbit ka sasi të lartë niseshte, e cila ndihmon në përthithjen e lëngut të tepërt në jashtëqitje dhe ndihmon për të ndaluar diarrenë. Ushqeni fëmijën tuaj me ujë elbi por sigurohuni që familja juaj nuk ka alergji ndaj glutenit.

5. Gjizë të thjeshtë ose gjalpë (7 Muajsh)

Ofrimi i probiotikëve natyrorë si gjiza dhe mjalti të cilat janë të pasura me baktere të dobishme, mund të ndihmojnë që gjërat të kthehen në rrugën e duhur. Disa studime tregojnë se probiotikët mund të shkurtojnë periudhat e diarresë infektive me gjysmë dite ose rreth 2 ditë.

6. Uji me limon (8 Muajsh)

Uji me limon është një ilaç lehtësisht i gjindshëm në shtëpi, i cili besohet se zbut irritimin në zorrët, dhe vret patogjenët që shkaktojnë diarre.
Përgatisni lëng limoni, hidhini një gotë ujë, shtoni pak kripë ose sheqer dhe pija është gati për foshnjën tuaj. Por kini kujdes mos shtoni sheqer / kripë për bebe që nuk janë 1 vjec.

Ushqimi femijeve të moshës 8-12 muajsh

7. Uji i arrë kokosit (8 Muajsh)

Uji i arrës së kokosit është ideal në parandalimin e dehidratimit; ajo plotëson kripën natyrale të humbur nga trupi.

8. Bananet (6 Muajsh)

Bananet njihen gjithashtu që ndihmojnë në ngurtësimin e jashtëqitjes gjatë diarresë.

9. Mollë e zierë (6 Muajsh)

Mollët e ziera janë një ushqim i shkëlqyeshëm lidhës, i cili lidh jashtëqitjet, dhe për këtë arsye është ideal të konsumohet gjatë diarresë. Sidoqoftë, shmangni lëngun e mollës gjatë lëvizjes së lirshme.

Si të bëjmë Mollë të pjekur

10. Karrota (6 Muajsh)

Karrotat ndihmojnë në forcimin e jashtëqitjeve dhe lidhjen e tyre kur ndodh diarreja. Zgjidhni karotat pure të përgatitura në avull për rezultate më të mira.

11. Supë e pastër perimesh (8 Muajsh)

Supat e pastra me perime janë më të mirat gjatë diarresë pasi trupi e përthith atë lehtësisht. Bëjeni atë si një supë të pastër pa erëza si piperi, qepë të gjelbër dhe shmangni perimet si brokoli, lulelakra, lakra, spinaqi dhe lakër gjatë lëvizjeve të lirshme.

12. Patate të ziera (8 Muajsh)

Patatet e ziera janë të pasura me karbohidrate, gjë që e bën atë ideale për tu konsumuar gjatë lëvizjeve të lirshme.

13. Oriz me gjizë (8 Muajsh)

Orizi me gjizë është një mundësi shumë e mirë për tu konsumuar gjatë diarresë. Bakteret e mira në gjizë ndihmojnë në luftimin e diarresë. Por sigurohuni që gjiza nuk është e thartë.

14. Supë e pastër me pulë (9 Muajsh)

Supa e pastër e pulës është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyeshme gjatë diarresë, e cila është lehtësisht e tretshme.

Receta për supë me kos

15. Bukë tost (1 vit)

Buka tost është lehtësisht e tretshme gjatë diarresë dhe preferohet si një nga ushqimet kryesore gjatë lëvizjes së lirshme.

Na shkruani përshtypejt dhe eksperiencat tuaja në hapësirën e komenteve.

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like