Ushqimi i fëmijëve të moshës 8-12 muajsh

Ju mund ta kuptoni që foshnja juaj është gati të përparojë në fazën tjetër 2 të ushqimit në rast se vëzhgoni shenja si refleksi i futjes së gjuhës, për shkak të së cilës një fëmijë mund të marrë pa probleme ushqimin në gojën e tij dhe ta gëlltisë atë në mënyrë efikase.

Deri tani mund të jeni të vetëdijshëm për ndjeshmërinë ushqimore të foshnjës tuaj. Ushqimi për fëmijë në këtë periudhë mund të jetë më i trashë dhe mund të përmbajë copa ushqimi shumë të vogla.

Ushqimi i fëmijëve 8 -10 muajsh

 • Një përzierje perimesh me misër, karotë, bizele
 • Perime të tjera si lulelakra, brokoli, shparg, patëllxhan
 • Drithëra të fortifikuara me hekur
 • Kokrra si quinoa, hikrra, liri
 • Fruta të papërpunuara të prera me madhësi të vogël si rrush, kiwi, papaja, fiq, boronica,
 • Mish si peshk, viçi, pulë, gjeldeti
 • E verdha e vezës
 • Tofu
 • Djathë gjizë, djathë i verdhë, krem djathi
 • Kos me qumësht me yndyrë

Këshilla për ushqimin e fëmijëve nga 6 muaj

Ushqimi i fëmijëve 10 – 12 muajsh

Në fazat e ushqimit për fëmijë sipas moshës, faza tjetër është kur fëmija juaj kthehet nga 10 deri në 12 muaj. Ai mund të jetë duke ngrënë mirë pasi do të ketë filluar dalja e dhëmbëve. Ai mund të jetë në gjendje të mbajë një lugë dhe ta futi në gojë. Foshnjat nga 10 deri në 12 muaj zakonisht mund të hanë ushqimin me copa të vogla duke u përtypur mjaft lehtë. Ai mund të hajë më shumë se një çerek gote perime, fruta dhe drithëra për një vakt të vetëm. Ju rikujtojmë të vazhdoni të shmangni kripën dhe sheqerin në ushqimin e foshnjës tuaj deri në moshën 1 vjeçare.

Ushqimi i fëmijëve të porsalindur

Disa nga opsionet për ushqime në këtë fazë mund të jenë:

 • Të gjitha llojet e frutave përfshirë agrumet dhe manaferrat
 • Lloje të ndryshme të drithërave
 • Vezën e plotë
 • Qumësht
 • Djathëra të butë
 • Të gjitha varietetet e perimeve duke përfshirë perimet me gjethe jeshile

Ushqimi i fëmijëve të moshës 0-8 muaj

Tregoni eksperiencat tuaja mbi ushqimin e fëmijëve në hapësirën e komenteve.

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

9 Ushqimet që ndihmojnë në tretje

Keni menduar cilat janë ushqimet që ndihmojnë në tretje? Sistemi tretës është një sistem i komplikuar në trupin e njeriut që shërben për të tretur ushqimin. Një tretje jo efikase i mohon organizmit në marrjen e nevojshme të energjisë.