Sa gota ujë duhet të pimë në ditë?

Nëse ka një rekomandim të shëndetshëm që duket se e dinë të gjithë, është konsumimi sa më i lartë i ujit. Duke qenë se trupi ynë ka nevojë për ujë për të funksionuar, mos pirja mjaftueshëm e ujit e pengon të funksionojë në mënyrë optimale.

A e dini sa gota ujë duhet ta pimë në ditë?

Rekomandohet që përmes etjes të bëhet edhe konsumimi i ujit, por gjithsesi përpiquni të përdorni një sasi sa më të madhe të konsumit të përgjithshëm ditor të ujit: 3.7 litra (15 gota) për mashkullin mesatar, të rritur dhe 2.7 litra (11 gota) për femër mesatare, të rritur.

Si të hiqni kilet e tepërta

Nëse këto numra ju duken marramendës, mos u shqetësoni – këto sasi përfshijnë gjithashtu ujë nga ushqimi që konsumoni. Gjithashtu mos harroni se nevojat për ujë ndryshojnë në varësi të individit, dhe varen nga faktorë të shumtë si niveli i aktivitetit, vendndodhja gjeografike dhe temperatura. Në fakt, shumica e njerëzve do të dehidratohen realisht, dhe ashtu siç duhet vetëm nëse uji konsumohet në sasinë e këshilluar.

Përmirëso shëndetin duke pire ujë të ngrohtë

0 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

8 Ushqimet që kurojnë lëkurën e thatë

Ushqimi jo vetëm që na siguron energji, por gjithashtu mbron nga sëmundjet e ndryshme duke na dhënë kushte më të mira shëndetësore. Kur ka një mungesë ushqimi në trup, ju mund të vuani nga probleme të ndryshme, një nga çështjet më të zakonshme është lëkura e thatë.

Përfitimet e konsumimit të qumështit me mjaltë

Qumështi dhe mjalti janë të dy burim i shumë lëndëve ushqyese thelbësore për trupin. Kur kombinohen së bashku, ato kanë përfitime të shumta shëndetësore, nga përmirësimi i shëndetit të lëkurës dhe flokëve tuaj, deri te ndihmesa në tretje, çrregullime të gjumit, qëndrueshmërinë dhe shëndetin të kockave.