9 Ushqimet që ndihmojnë në tretje

Keni menduar cilat janë ushqimet që ndihmojnë në tretje? Sistemi tretës është një sistem i komplikuar në trupin e njeriut që shërben për të tretur ushqimin. Një tretje jo efikase i mohon organizmit në marrjen e nevojshme të energjisë. Mos tretja e ushqimit mund të japi simptoma të ndryshme, por këtë gjë mund ta evitoni duke konsumuar disa nga ushqimet më poshtë të pasur me fibra.

1. Mollë

Mollët janë një burim i pasur me fibra, me një mollë të vogël 149 gr sigurojnë 4 gr fibra.Fibrat ndihmojnë në tretjen e ushqimit dhe ndihmojnë në lëvizjen e rregullt të zorrëve.

Mollë të pjekura në furrë

2. Kumbullat e thata

Kumbullat e thata shpesh përdoren si një laksativ natyral. Ato përmbajnë 2 gr fibra për një kumbull 28 gr duke ndihmuar në tretje.

3. Kiwi

Kiwi është një frutë shumë i pasur me fibra, gjë që e bën atë një ushqim të shkëlqyeshëm për të ndihmuar në tretjen e ushqimeve. Një kiwi 76 gr përmban 2.3 gr fibra.

Si të përgatisim lëng smoothie me kiwi

4. Fara e lirit

Përveç shumë përfitimeve shëndetësore, përmbajtja e lartë e fibrave dhe aftësia për të ndihmuar në tretje. Një lugë gjelle me fara liri 10 gr përmban 3 gr fibra.

5. Fasule

Shumica e varieteteve të fasules janë të pasura me fibra dhe mund të ndihmojnë në tretje. Përshëmbull 80 gr fasule e zezë përmban 7.5 gr fibra ndërsa 90 gr fasule të bardha përmbajnë 9.5 gr fibra

Keshilla të vlefshme për vakte të shpejta

7. Fiku

Fiqtë janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë më shumë fibra në dietën tuaj dhe që ndihmojnë në tretje. Fiku i thatë mund të sigurojë një dozë më të lartë fibrash.
Një gjysmë gote 75 gr fiq të thatë përmban 7.5 gr fibra.

8. Patate të ëmbla

Përveç sigurimit të vitaminave dhe mineraleve, patatet e ëmbla përmbajnë një sasi të madhe fibrave që mund të ndihmojnë në tretje. Një patate e ëmbël 114 gr përmban 4 gr fibra.

Vlerat ushqimore të patates

9. Thjerrëzat

Ky ushqim është i pasur me fibra, duke e bërë atë një ushqim të shkëlqyer ne dietën tuaj për të ndihmuar në tretje.
Një gjysmë gote 99 gr thjerrëzash të ziera përmban një 8 gr fibra.

10. Gaforre

Përmbajtja e fibrave dhe vetitë laksative natyrore të gaforres ndihmojnë shumë në tretje.
Një pjesë gaforre 50 gr përmban 1 gr fibra.

Si të gatuajmë gaforre

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

10 arsyet pse ju nuk po humbisni peshë

Ju jeni përpjekur të humbisni peshë në çdo mënyrë të mundshme, duke u ushtruar për orë të tëra, dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë. Humbja e peshës është një problem shumë i madh dhe shumë i zakonshëm tek gratë, veçanërisht pas shtatzënisë.