A është uji i arrës së kokosit pija ideale për të rënë nga pesha?

Uji i arrës së kokosit është zgjidhja më e mirë nga natyra për dehidratimin dhe për të rikthyer shpejt ekuilibrin e elektroliteve në trup. Sidoqoftë, njerëzit po zbulojnë me shpejtësi që kjo pije e mrekullueshme ka edhe shumë përfitime të tjera.

Si ndihmon uji i arrës së kokosit në humbjen e peshës?

Këtu janë disa nga mënyrat me të cilat mund të përmirësoni ndjeshëm humbjen e peshës tuaj me ujë të arrës së kokosit.

Frutat që ndihmojë për të rënë nga pesha

1. Zëvendësoni sasitë e mëdha të ujit.

Uji i arrës së kokosit është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përmbushur sasinë e duhur të ujit në trupin tuaj. Ne të gjithë e dimë se mund të bëhet e mërzitshme të pini gjithë atë ujë gjatë ditës. Zëvendësimi i 8 gotave tuaja të përditshme me ujë me një gotë ujë të arrës së kokosit mund të bëjë një botë më të mirë për ju dhe tu ndihmojë të bini nga pesha!

2. Më i mirë se pijet energjetike

Uji i arrës së kokosit është i pasur me minerale, veçanërisht kalium. Ajo gjithashtu ka një sasi të lartë të sheqernave natyrore dhe yndyrnave të ngopura gjithashtu. Pra, është një nga pijet më të mira energjike që duhet të ofrojë natyra!

5 rregulla të arta për të rënë nga pesha

3. I pasur me fibra

Fibra mungon në shumicën e pijeve – përfshirë ujin, kolasën, sodën, elektrolitin, etj. Kështu që uji i arrës së kokosit mund t’ju ndihmojë në marrjen e fibrave shtesë në dietën tuaj – dhe ne tashmë i dimë përfitimet e fibrave për humbjen e peshës.

4. Lufton kolesterolin

Uji i arrës së kokosit ju ndihmon të ruani një profil të shëndetshëm të lipideve. Kolesteroli dhe derivatet e tij janë të lidhura ngushtë me humbjen e peshës dhe shumë çrregullime të tjera të jetesës (si diabeti, mbipesha, problemet kardiake, etj.) – të gjitha këto mund të shmangen duke përfshirë ujin e arrës së kokosit në dietën tuaj të përditshme.

5. Metabolizmi i përmirësuar

Uji i arrës së kokosit, për shkak të përmbajtjes së fibrave dhe proteinave, ndihmon në shpejtimin e metabolizmit. Kjo do të bëjë që trupi juaj të djegë më shumë kalori, duke shpejtuar humbjen e peshës.

Sa kalori ka në ujin e kokosit?

Një filxhan i vetëm me ujë kokosi ka 46 kalori. Sidoqoftë, mbani mend që 25 nga këto kalori vijnë nga sheqernat e pranishme në të!

Si të bini nga pesha duke zvogëluar sasitë

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

7 Arsye pse gatimi ju bën të lumtur

Pavarësisht nëse gatuani vetë, me fëmijët tuaj ose me dikë tjetër, ju do të argëtoheni shumë. Edhe pse kërkon vëmendje të detajeve në çdo hap, duket se ia vlen përpjekja kur shikon krijimin tënd të kthehet në një bukuri gastronomike

5 Arsyet pse duhet të hani çdo lloj ushqimi

Në vend që ta kategorizoni ushqimin si "të mirë" apo "të keq" konsumoheni ushqimin në një mënyrë që ju lejon të shijoni gjithçka. Pak tortë me çokollatë nuk do tju bëjë mbipeshë apo jo të shëndetshëm, por teprimi i ushqimit mund të krijojë probleme me kohën